A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet fimet készített a “magyar tenger” élővilágáról – írták az intézet honlapján.
Az elmúlt néhány évtizedben jelentős változások történtek hazai vizeink élővilágában. A Kárpát-medence vizeiben is egyre nagyobb számban jelentek meg olyan növény és állatfajok, melyekkel sokáig legfeljebb az állatkertekben, vagy dísznövény kertészetekben találkozhattunk.
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai az elmúlt évtizedekben az inváziós fajok egyre nagyobb mértékű előretörését tapasztalják. Az újonnan megjelenő fajok versenytársai vagy ragadozói lehetnek az őshonos élőlényeknek, új betegségeket, parazitákat terjeszthetnek.
A nem őshonos fajok átalakíthatják a hosszú idő alatt kialakult, az adott terület adottságai által meghatározott élőlényközösségeket.
A földön, vízen, levegőben forgatott film példákon keresztül mutatja meg, hogy az ember természet-átalakító tevékenysége és a klímaváltozás pillanatok alatt változtatja meg a természetes életközösségeket, és segíti új élőlények elterjedését.
Drexler Szilárd rendező-operatőr Takács Péter halbiológus vezetésével és az intézet kutatóinak részvételével készített filmet egy éven át forgatták.
A Balatoni bebírók- inváziós fajok a tó vízrendszerében című film már elérhető a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet honlapján.