Ahogy korábban mi is megírtuk, idén év végén lejár a kútamnesztia a korábban engedély nélkül létesített, az első vízzáró réteget el nem érő mezőgazdasági öntözési célú kutakra. Akinek a telkén van fúrt kút, aminél nem tisztázott, hogy van-e engedélye, a tulajdonos a helyi jegyzőtől, vagy ha gazdasági célú kútról van szó, a területileg illetékes katasztrófavédelmi igazgatóságtól kérhet tájékoztatást. Az engedélyeztetés határideje 2023. december 31.
Akinek a telkén fúrt kút található, az engedélyeztetéshez minden esetben szükség van szakemberre a fennmaradási kérelem kiállításához, a szakvélemény költsége 50 ezertől akár 150 ezer forintig terjedhet, írja a kutengedelyezes.hu.
Mi a helyzet az ásott kutakkal?
Ásott kút engedélyeztetésénél nem szükséges szakember, de csak akkor, ha a kút az alábbi féltételeknek maradéktalanul megfelel:
- a kút helye nem érint vízbázisvédelmi védőterületet;
- a kút nem érint karszt- vagy rétegvizet;
- 500 m3/év vízigénybevétel alatti;
- a kút épülettel rendelkező ingatlanon van;
- magánszemély a kérelmező;
- a vízkivétel házi ivóvízigény és a háztartási, nem pedig gazdasági igények kielégítését szolgálja.
A fentiek teljesülése esetén a helyi önkormányzat jegyzőjétől bármely magánszemély kérhet formanyomtatványt, amit maga is kitölthet. Ha a kút nem teljesíti valamelyik feltételt, szükséges a szakember.
A kútbejelentés, illetve az engedélyezési eljárás mentes az illeték- és díjfizetési kötelezettség alól. Az eljárás során felmerülő egyéb költségek, valamint a dokumentáció készítés költségei a kérelmezőt terhelik.