Véget ért az angolai kékvércse-expedíció, mely során Magyarország és Angola komplex kutatási-természetvédelmi együttműködés keretében magyar kutatók érkeztek Angolába, hogy közösen kialakítsák azt a természetvédelmi akciótervet, mely garantálja a kék vércse hosszú távú védelmét a telelőterületen.
A National Geographic Magazin megbízásából képriport készült a vállalkozásról. A stáb tagjai célul tűzték ki egy 360 fokos rövidfilmben mutatni meg az egyedülálló jelenséget, írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület weboldala.
Nyolc magyar, három hét, háromezer kilométer zötykölődés, 40 műholdas jeladó, egy hastífusz-fertőzés, kígyó-kalandok és két terrabájtnyi fotó- és videóanyag. Számokban ezzel jellemezhető az út, az átélt kalandokat pedig minden tag a szívében őrzi.
Meghökkentő, fordulatokkal teli utazáson vagyunk túl. Az angolai út mindkét célja megvalósult, sikerült 40 kék vércsét megjelölni GPS jeladóval, és a velünk tartó fotós és filmes stáb egyedülálló felvételeket készített a világ legnagyobb ragadozómadár-gyülekezőhelyén
– nyilatkozta Palatitz Péter, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület projektvezetője.
Bár a jeladózás során technikai problémák léptek fel, és betegséggel is meg kellett küzdeniük a résztvevőknek, a projekt végül sikeres volt.
Számos új információ birtokába jutottak a szakemberek. A befogott kék vércsék mérlegelésénél kiderült, hogy a tavaszi vonulásra 30% extra tartalékkal készülnek a madarak – és mindezt a rajzó termeszekből merítik. A jeladózás első tapasztalata szerint nem csak a gyülekezőhely közvetlen közelében vadásznak és nem is minden nap alszanak ugyanazon a helyen.
Éjjellátóinkkal megfigyeltük, hogy a kék vércsék képesek az emberi szem számára teljes sötétségben is vadászni a levegőben. Sajnos továbbra is komoly méreteket ölt a két fő veszélyforrás: a kék vércsék vadászata és a fakivágás, erre kell összpontosítani a jövőbeni erőfeszítéseket
– mondta el a projektvezető.
A munka persze nem ért véget a hazaérkezéssel. Első lépésben mindenki számára meg szeretnék mutatni a csodát, ami idáig még a szakemberek elől is rejtve maradt.
Az expedíció magyar tagjai: Borbáth Péter / Fehérvári Péter Dr. / Lehel Olivér / Novák László / Palatitz Péter Dr. / Pálfi Szabolcs / Solt Szabolcs / Stiller Ákos