Itt a strandszezon, a fürdés, napozás ideje. Sajnos, még a legnagyobb odafigyelés mellett is történhet baj. Vajon mi a teendő ilyenkor? Kit kell hívni, kinek kell jelezni?
A Balaton strandjain például a tó vizében nagy piros táblák találhatók, melyek a segítenek beazonosítani a helyszínt, ha segítséget kell hívni, írja a likebalaton.hu. Ez különösen a szabadstrandoknál fontos, ahol gyakran nehéz a pontos tájékozódás. Egy vészhelyzetben a táblák nélkülözhetetlenek lehetnek, hiszen a meglepetésszerű eseményekben sokszor még a közelben lévők is sokkot kapnak, és nehéz megállapítaniuk, mit is kéne tenniük, ezért mindig érdemes már érkezéskor legalább ezeket a táblákat megkeresni, hogy ne akkor kelljen kapkodni, amikor erre nincs idő.
Teendők vészhelyzet esetén:
Mindenképpen hívni kell a 112-t. El kell mondani mi történt, és be kell diktálni a tábla tetején található segélykérő kódot. Ez alapján ugyanis könnyen megállapítható a segélykérő helyzete.
A táblák számos egyéb fontos információt és tanácsot is tartalmaznak. Található rajtuk viharjelzés segédlet, melyből meg lehet tudni, hogy milyen sűrűn villog a viharjelző, ha nincs veszély, illetve az első- és másodfokú viharjelzésnél.
Mederrajzot is tartalmaz, ebből tudható hogy körülbelül hány méterre várható a mély víz. A tábla víz felé néző oldalán is megtalálható a segélykérő kód is, és fürdőzésre vonatkozó jogszabályok.
Amit soha nem szabad elfelejteni:
- Tilos aludni a vízen lebegő matracon, hiszen a hullámok könnyen besodorhatnak a tó mélyebb részeire.
- Felhevült testtel tilos a vízbe ugrani, mert a hirtelen hőmérsékletváltozás rosszullétet okozhat.
- Sekély vízbe nem szabad fejest ugrani, hiszen komoly sérüléseket okozhat.
- Ittasan tilos fürdeni vagy úszni, hiszen ekkor nagyobb a balesetveszély.