A természet sok mindenre nyújt megoldást, a tudósok pedig azon dolgoznak, hogy a világ édesvízhiányának egyre égetőbb problémájára megoldást találjanak.
A Waterlooi Egyetem kutatói szerint a pókháló és különböző bogarak inspirálta megoldással hatékonyan lehet vizet gyűjteni a levegőből – a vízgőz megkötésével, majd folyadékká alakításával. Természetből vett minta segítségével szabályosan szüretelni lehet a levegőből az iható édesvizet – persze ehhez egy megfelelő, méretarányos, pókhálószerű eszközre van szükség, írja cikkében az okosipar.hu.
A pókháló egy mérnöki csoda: a vizet hatékonyan felfogja, ezért a póknak nem kell a folyóhoz vándorolni azért, hogy igyon, hiszen a hálóján kicsapódik a levegőben lévő nedvesség
– magyarázta a tanulmányról szóló publikációban Michael Tam professzor.
A természetes minta utazásához újraalkották a bogár testét borító szerkezetet, aminek köszönhetően olyan felületet hoztak létre, ami vonzza a kisebb vízcseppeket, de gyorsan és hatékonyan engedi el a nagyobbakat.
A találmány megépítéséhez kizárólag természetes és növényi eredetű anyagokat használtak fel a kutatók, aminek az energiafelhasználása minimális, valamint az általuk vizsgált megoldás olcsó és környezetbarát. Amellett pedig, hogy kiválóan felfogja a vizet a levegőből, hatékonyan páramentesíti is azt.