Az ország diótermőterületének több mint harmada Szabolcs vármegyében van, ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén és Somogy vármegye, ahol a gazdálkodók arról számoltak be, hogy a termés mennyisége egy árnyalattal több a tavalyinál, a minősége viszont sokkal jobb.
Lengyeltótiban hullik már a dió, igaz, hogy rázógéppel segítenek rá a gazdálkodók: két gép járja a tóti dióültetvényt ezekben a napokban.
Egy fát legalább kétszer-háromszor le kell rázni, majd utána érkezik a felszedőgép, pótkocsiba kerül a termés, amivel bevisszük tisztításra
– mutatta be a munkafolyamatokat a Sonline-nak Kovács Amelita növényorvos. A gépesítéssel gyorsabban zajlik a betakarítás és kevesebb idénymunkásra van szükségük. Egy gép akár 40-60 dolgozó munkáját is helyettesíti.
Cziráki Imre, a Juglans Kft. ügyvezető igazgatója pedig arról beszélt a lapnak, hogy a hatszáz milliméternyi esőnek köszönhetően a bélgirizdek jól ki tudtak telni, csodálatos az íze és az aromája is az idei termésnek. Összesen kétszáz hektárnyi ültetvényük fele termő, most 30 hektárnyi területen kezdődött meg a betakarítás. Kiemelte: a hazai piac mellett Németországba, Ausztriába, Olaszországba szállítják a héjas dió kétharmadát.
Kedvezett a gombabetegségeknek és a baktériumfertőzéseknek a csapadékos időjárás, így többször kellett permetezni, hogy megvédjük a növényt
– emelte ki Cziráki Imre. Hozzátette: mivel a dió nem alapvető élelmiszer, így az ára nem úgy emelkedik, mint a termelők költségei.
A chilei és az egyesült államokbeli import dió miatt az ár megfeleződött. Az idén valamennyivel biztosan emelkedni fog a dió ára
– vetítette előre az ügyvezető igazgató hozzátéve, hogy októbertől helyben értékesítik majd a mogyorót és diót is. Utóbbi átlagosan 3000 forint lesz, tavalyhoz képest kétszáz forinttal kerül majd többe.