Szakértők szerint a Rákos-patak békapopulációját az élőhelyén kell tartani – írta a Zglmédia.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület állásfoglalása szerint a Rákos-patakban élő békafajokat a jelenlegi élőhelyükön szükséges tartani, bár igaz, hogy túl nagy hangerővel rendelkeznek.
Az elmúlt néhány hétben többször érkezett lakossági bejelentés az önkormányzathoz a patak környezetében elszaporodott és rendkívüli zajt keltő békák miatt. A kétéltűek zavarják a Rákos-patak mentén élő lakosok, ingatlantulajdonosok nyugalmát.
A béka állomány mérete évről évre változik, mostani elszaporodásukhoz hozzájárult a patak áramlási sebességének lelassulása.
A békaállomány szabályozása a Pest Vármegyei Kormányhivatal engedélyéhez kötött, amelyet a Duna-Ipoly nemzeti park Igazgatóság szakmai állásfoglalása alapján adhatnak ki. Mivel védett állatokról van szó, az állatok pusztítása, engedély nélküli eltávolítása bűncselekmény. A békapopulációba való mesterséges beavatkozás, az élőlények számának természetellenes lecsökkenése hatással lehet az emberek egészségre is.
A Zuglóban hangoskodó békák roppant hasznos állatok. Közvetlenül befolyásolják a szúnyogpopulációk méretét, hiszen a szúnyogok táplálékforrást jelentenek számukra. A kétéltűek száma ugyankkor jelentősen befolyásolhatja akár az emberre halálos betegségeket terjesztő élőlények életciklusát.
A globális természeti folyamatok miatt veszélyes szúnyogfajok is eljutnak Európába, amelyek olyan betegségeket terjesztenek, mint a Zika vagy a Dengue-láz. Ezeknek a szúnyogoknak a térnyerésének akadályozásában fontos szerepe van a békáknak.