Virágzó vidékünk

10 éves az Európában egyedülálló Kiskörei Hallépcső

Facebook / I love Tisza-tó
Facebook / I love Tisza-tó
Több tucat halfajban gyönyörködhetünk a hallépcsőnél.

Októberben jubilált a Kiskörei Hallépcső – írta az I love Tisza-tó.

Az országban páratlan hallépcső idén októberben ünnepelte 10. születésnapját. Világszerte a vízügyi szakemberek különleges ökológiai folyosókat létesítenek a halak számára. A hallépcsőkön a halak körülbelül körülbelül 20 centiméter magas lépcsőkön tudnak felfelé úszni. Az állatok a hallépcső egy-egy medencéjében megpihennek, majd tovább mozoghatnak felfelé. A halak mellett az apróbb vízben élő szervezetek is kihasználják a hallépcső nyújtotta előnyöket.

Sokszínű élővilág

A 2014-ben megépült Kiskörei Hallépcső Közép-Európa legnagyobb ökológiai halfolyosója, mely megteremti a kapcsolatot a Tisza-tó és a változó vízszintű folyó között. A 1340 méteres hallépcső a leghosszabb ilyen jellegű építmény a kontinensen. A speciális folyosó 37 darab lépcsőből és a hozzá kapcsolódó réselt halátjárókból áll. Az alsó szakaszán 10 darab természetközeli medencesort is kialakítottak, melyek a halak mindkét irányú mozgását biztosítják.

Facebook / I love Tisza-tó

Az eltelt 10 évben 41 különböző halfajt figyeltek meg itt a szakemberek.

Busa, réti csík ponty, balin, törpeharcsa, bodorka, vörösszárnyú, menyhal és márna is előfordul a környékén. A szakemberek megfigyelőablakokat építettek a víz szintje alá, melyeken keresztül a kutatók tanulmányozhatják az állatokat. A különleges víz alatti világ mindennapjaiba a létesítményhez érkező turisták is betekintést nyerhetnek.

Facebook / I love Tisza-tó

A hallépcső mindenki számára bejárható: a parkosított környezetében sétálni is lehet, vagy akár a közepén kialakított kis szigetre ki is lehet ülni.

Kapcsolódó
97 halfaj él a magyarországi vizekben
Őshonos, halgazdálkodási jelentőséggel bíró halfajunk 27 van, ezek közül 24-et ki lehet fogni, de az összes nálunk is élő halfaj ennek a háromszorosa.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik