A dió megfelelő tárolásáról írt a Baranya Vármegyei Hírportál.
A dió szezonja megkezdődött – sokan már a karácsonyi készülődés jegyében vásárolják, főként a bejgli készítéséhez. A héjas dió tovább friss marad, a megpucolt viszont sokkal kényelmesebben tárolható, előnye továbbá, hogy azonnal fogyasztható.
Zacskóban eltartható
Ha zárt zacskóban vásároljuk, akkor fontos, hogy olyan helyre tegyük, ahol nem éri közvetlen napfény vagy magas páratartalom. A dió melegben tárolva gyorsabban megromlik, ezért ne tegyük például fűtőtest közelébe.
Ha a zacskót kinyitjuk, és nem használjuk fel a teljes mennyiséget, tegyük a maradékot légmentesen záródó dobozba – így a dió szobahőmérsékleten akár három hónapig is eláll. Ha a dió a levegőn marad, veszít a frissességéből, és romlani kezd. Ha olyan edénybe tesszük, amelyet nem zárunk le megfelelően, akkor gyorsan megavasodik.
Fontos, honnan származik
Fontos, hogy a diófélék esetében – a szárított gyümölcsökhöz hasonlóan – változnak az értékestésre vonatkozó szabályok – eszerint 2025. január 1-jétől a termékek csomagolásán kötelező a származási országot is jelölni. Az előírás az Eurostat adatai alapján legnagyobb értékben forgalmazott termékeket érinti: például dió, mogyoró, mandula, gesztenye, pisztácia, szárított citrusfélék, aszalt szilva, egyes keverékek.
A vevők félrevezetésének megelőzése érdekében, a kötelező jelöléseknek még a vásárlás előtt a fogyasztó rendelkezésére kell állniuk. Ez a távértékesítésre is vonatkozik, ahol ugyancsak fennáll a csalás veszélye.