Új szólás született a napokban Makón, amikor egy nem mindennapi látvány fogadta a Liget utcában sétálókat.
Ritka, mint a rózsás gödény a makói bútorraktár tetején télvíz idején.
Egy rózsás pelikán repült el ugyanis a járdán sétálók feje felett, ami valjuk be, nem egy szokásos esemény a sűrűn lakott városrészekben. Ha fecskéről, gólyáról lenne szó, egy mosollyal el is intéznénk, hiszen már régóta együtt élünk ezekkel a hasznos madarakkal. A pelikánok, más néven gödények azonban vízimadarak, és nem túl gyakran szállnak el a panelek között és keresik fel egy bútorraktár villámhárítóját.
A rózsás gödény ráadásul Magyarországon hosszú ideje nem költ, csak alkalmi vendég.
A fótókat Deli Csilla osztotta meg egy Facebook-csoportban, elmondása szerint ő fel sem ismerte az állatot.
A fiammal sétáltunk a Liget utca végén, a régi bútorraktár épülete felé, amikor közvetlenül a fejünk felett repült el ez a hatalmas madár és szállt fel az épület tetejére. Rögtön elő is vettem a telefonomat, hogy lefotózzam az állatot
– mondta el a Sokszínű Vidéknek Csilla.
A Délmagyarországnak Tokody Béla, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület helyi csoportjának titkára azt mondta, a rózsás gödény még tavaly decemberben, Nagylaknál bukkant fel először, aztán néhány hetet egy Arad melletti tónál töltött. Aggódni nem kell érte, vastag tollazata megvédi a hidegtől és élelmet is talál a környező vizekben.
Fiatal példány, kíváncsi és kóborol. Pár évente eljut hozzánk egy ilyen madár. Várhatóan nem soká vissza fog térni a Duna-delta vidékére, ahonnan jött
– nyilatkozta a lapnak.
A rózsás gödény nevét onnan kapta, hogy költési időszakban alapvetően fehér tollazata rózsaszínes árnyalatot kap. Európában rövidtávú vonuló, a téli időszakot Görögország és a török tengerpart vidékén tölti.
Olyan esettel is találkoztunk, amikor egy gólya mellé, a fészekbe költözött egy Pelikán. De a rózsás gödény is felbukkant már néhány éve. Egy gyönyörű pelikános képet pedig a világ legjobb madárfotójának választottak.