Kertünk-Portánk

Tömegével pusztulnak a fenyők, támad a szúbogár

Miskolczi Tímea Panny
Miskolczi Tímea Panny
A szúbogarak tovább gyengítik a fákat.

Országszerte tömegesen pusztulnak ki a kertekbe, parkokba ültetett méretes luc- és ezüstfenyők. A forró és aszályos nyarak miatt legyengült fákkal könnyen végez a szúbogár, írta a Magyar Mezőgazdaság.

Mit tehetünk a megmentésük érdekében?

A fenyőfélék gyökerei sekélyen helyezkednek el a talajban, ezért még inkább kitettek a szárazságnak és a túlzott felmelegedésnek. Talajtakarással és mulcsozással valamelyest csökkenthető a negatív hatás, de a klíma folyamatos melegedése nem sok jót ígér a fenyőknek.

A szúbogarak nem ismernek kegyelmet

A legyengült fenyőkön különböző szúbogár fajok telepednek meg, melyek a fakérgen látható szabályos, kerek, 1-3 mm átmérőjű röpnyílások alapján könnyen felismerhetők.

A szúbogarak apró, néhány mm-es, hengeres testű kártevő bogarak, melyek főleg tűlevelű és lombos fákban élnek. Hazánkban több, mint 100 fajuk él, melyek a fajra jellemező járatokat rágnak a fatestben, a gyökérben vagy a kéregben. Lehetnek elsődleges kártevők, melyek az egészséges fákat támadják meg, de többségük a beteg, legyengült fákat célozzák meg, és végleg végeznek velük. Időnként tömegesen elszaporodnak, ami nagy erdőrészek pusztulását okozhatja.

Hogyan védekezhetünk a szúbogár ellen?

A szúval megfertőződött fákat már felesleges kezelnünk. A védekezés alapja a betelepedésük megelőzése, és a fenyő környezeti igényeinek biztosítása. Legfontosabb feladat nagy melegben és szárazság idején a talajtakarás, és a megfelelő vízpótlás, nagy vízadaggal.

A továbbterjedés megelőzése érdekében a megtámadott fákat mielőbb el kell távolítani és megsemmisíteni.

Mint arról beszámoltunk kegyetlen rongálást végzett valaki, lyukakat fúrt egy babérmeggy gyökerébe Győrben. Arról is hírt adtunk, hogy kivágták a balesetveszélyes fát Apostagon, meglepődtek, mit találtak benne.

Kapcsolódó
Olvasói sztorik