2018-ban elsőként a Kiskunsági Nemzeti Park adott hírt a tavasz egyik féltve óvott hírnökének, a tavaszi sáfránynak a virágzásáról, idén pedig a National Geographic Magyarország számolt be a gyönyörű virág megjelenéséről a Vas megyei a Felső-Kemenesháton.
Hazánknál északabbra nem fordul elő a tarka sáfrány, ez az alapvetően mediterrán növényfaj. Magyarországon a Mezőföldön és a Dél-alföldön található elsősorban, azonban mindenhol csak kisebb állománya él. Vas megye területén ez az egyetlen ismert helye tarka sáfránynak. Felső-Kemenesháton a jelenleg honvédségi tulajdonban lévő legelő és reptér oltalom alatt áll, hiszen számos ritka állat és növényfajnak háborítatlan otthona. A tarka sáfrány természetvédelmi értéke 10 000 Ft, írta a NatGeo.
A tarka sáfrány virágzása rövid ideig tart, az egyes virágok két három nap után elhervadnak még akkor is, ha nem termékenyültek meg. Ha virágzásuk idején hideg az idő, legfőbb beporzóik, a méhek nem járnak, így termést abban az évben nem is hoznak.
Arról már beszámoltunk, hogy a többi gyönyörű tavaszi vadvirág közül már kinyílott a tőzike és a hóvirág is, utóbbit hóvirágünnep köszönti az Alcsúti Arborétumban.
Kiemelt képünk illusztráció – Fotó: Wikimedia Commons