Ben Lecomte lehet a világon az első ember, aki átússza a Csendes-óceánt. A vakmerő férfi 1400 órát tölt majd az óceánban, napi 8 órát úszik és becslések szerint 8 ezer kalóriát éget el ez idő alatt.
1998-ban Lecomte volt az első, aki úszva szelte át az Atlanti-óceánt. Az 5980 kilométeres küldetést 73 nap alatt teljesítette. Kiindulópontja az amerikai Cape Cod volt és Franciaországban, Quiberon városban ért partot.
Az útja során az úszó és a stábja különböző adatokat gyűjt majd az óceáni körülményekről, amelyeket legkevesebb 20 tudományos intézettel osztanak meg világszerte.
Az önvezérlő vitorláshajók, a pilóta nélkül tengeralattjárók, a legmodernebb távvezérlésű eszközök korában Lecomte missziója mind közül egyedülálló, hiszen lassú, helyszíni, sok embert igénylő szemlét tesz majd a műanyagoktól szennyezett óceánban, amire korábban még sosem volt példa.
A terepszemle ötlete a tudósok érdeme, akik felismerték, hogy a lassan haladó hajónak lesz elég tere és ideje felmérni a terepet, ezért megküldték a csapatnak az ehhez szükséges felszereléseket.
A technikai csomag a következőkből tevődik össze:
- egy lábra csatolható eszköz, ami naponta méri a radioaktív cézium koncentrációját a vízben;
- egy EKG készülék, ami Lecomte szívműködését vizsgálja majd;
- egy nagy téglalap alakú háló, és az ehhez tartozó szűrők és tárolók, amelyek a mikroszálas anyagok gyűjtésére és csoportosítására szolgálnak;
- hidrakusztikus készülékek, amelyek éjjelente rögzítik a tengeri emlősök által kiadott hangokat, és ezáltal meghatározzák a számukat;
- és egy cápariasztó karkötő, amire feltehetően nagy szükség lesz, mert Lecomte áthalad a veszélyes állatok migrációs területén is.
Ben Lecomte mögött mindig ott lesz egy vitorlás hajó, ezen tölti majd az éjszakákat. Folyamatosan mérik majd a víz só- és oxigéntartalmát, savasságát és hőmérsékletét, de ellenőrzik a fukusimai atomerőmű-balesetből származó sugárzás mértéket, a fitoplanktonok mennyiségét és a tengeri madarak eloszlását is.
A tervek szerint a csapat nagyobb műanyaghulladékokra GPS-jeladót szerel, hogy be tudják azonosítani, merre halad az óceánban. Halászni is fognak bizonyos halfajokra, hogy a kutatók megpróbálják megvizsgálni a mikroszálak arányát testükben.
Az expedíció még a NASA érdeklődését is felkeltette. Az amerikai űrügynökség azt fogja megnézni, hogy mit tanulhatnak a küldetésből az űrutazásokra nézve.
Lecomte testvére és projektmenedzsere úgy fogalmazott,
Bennek nagyon különös és extrém kapcsolata van a vízzel és az óceánnal, ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy mindnyájan kötődünk valamilyen formában az óceánokhoz. Fontos, hogy megvédjük azokat.