Európa lakosságának kétharmada naponta legalább egy adag gyümölcsöt és zöldséget fogyaszt – akár tél van, akár nyár.
A termények egy része – a dinnye, paradicsom, paprika, padlizsán, cukkini, uborka több, mint negyede, a sárgarépának, reteknek, hagymának, gyöngyhagymának és fokhagymának pedig 18,8% -a származik üvegházakból.
Fotó: unsplash
A melegházak lényege az, hogy az átlátszó műanyag fokozza a hőt és fenntartja a páratartalmat. Ez lehetővé teszi, hogy a betakarítás egy hónappal korábban megtörténjen, mint a nyílt terepen, valamint lehetővé teszi az őszi-téli ültetvények növekedését márciusig, megduplázva, és néha megháromszorozva a betakarítások számát.
Az egyik legnagyobb melegháztelep Spanyolország délkeleti részén Almeriában található. Megdöbbentő látvány, ahogy a több tízezer hektár műanyag lefedi a hajdan sivatagszerűen száraz területet.
Fotó: üvegházak Almeria/NASA/ecowatch.com
A terület annyira nagy, hogy a tudósok állítják: a napfény visszaverődése a légkörbe hűti a tartományt, míg Spanyolország más területein a hőmérséklet 3 fokkal nőtt 1980 óta.
Fotó: Edward Burtynsky/amusingplanet.com
,,Európa kertje” intenzív mezőgazdasági módszereket alkalmaz, hogy jelentős mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget termeljen a hazai és európai piacok számára. Azonban ez rettenetesen káros.
Fotó: Yann Athus-Bertrand/amusingplanet.com
a műanyag felhalmozódik a vidéken, és jelentős mennyiségű a tengerbe kerül, ahol szennyezi a vizeket és a vízi életet, és bejut az emberi élelmiszerláncba.
Volt rá példa, hogy ámbráscet tetemet találtak a parton, gyomrában 17 kg olyan műanyaggal, ami a melegházak előállítása, valamint lebontása során került a tengerbe. Vannak beszámolók, melyek szerint a szemét a környéken lassan bokáig ér.
Mindeközben elmondható, hogy a fogyasztási szokások változnak, a fogyasztók egyre inkább tudatában vannak az egészségnek, a növényi eredetű élelmiszerek egyre népszerűbbek, az éttermek, iskolák és kórházak egyre inkább hajlandóak zöldségeket helyezni a menübe.
Egyre több ember szeretné tudni, honnan származik az ételük, keresik a vegyszermentes, friss terményeket.
S bár a melegházi ,,nagyüzemi” termesztésnél is a társadalmi nyomás hatására igyekeznek környezetkímélőbb technikákat alkalmazni, fenntarthatóbb gazdálkodási módszerek felé fordulni – például kevesebb peszticidet használnak -, a friss zöldségpiac általános kilátása pozitív.
Kiemelt kép: Pixabay