Egy tanulmány most megjelent eredményei szerint a méz a hagyományos orvosi kezeléseknél hatásosabb a köhögés, az orrdugulás és a torokfájás gyógyítására, ráadásul olcsó, könnyen hozzáférhető és gyakorlatilag mellékhatása sincs, írja a Guardian.
A mézet a házi orvoslásban gyakran használják világszerte a köhögés és megfázás csillapítására gyermekeknél, de a hatékonysága a felső légúti fertőzések esetén a felnőttek körében nem volt eddig tudományosan alátámasztva.
A kutatás során 1761, változó életkorú betegnek adtak különböző fájdalomcsillapítókat, köptetőket, köhögéscsillapítókat illetve mézet. Kiderült, hogy a méz sokkal hatékonyabban enyhítette a tüneteket, főként a köhögés gyakoriságának és súlyosságának csökkentésében játszott szerepet.
Hozzátették ugyanakkor, hogy a méz egy komplex élelmiszer és nem egységes termék, ezért további kutatások is szükségesek ahhoz, hogy megállapításaik bizonyosságot nyerjenek.
Végezetül kiemelték, hogy mivel a felső légúti betegségeket a legtöbb esetben vírusok okozzák, az antibiotikum használata teljesen hatástalan és nem szükséges.
A méz gyakran használt és jól ismert a páciensek körében. Olcsó is, könnyen hozzá lehet jutni és kevés mellékhatása van. Ha az orvosok valamit fel szeretnének írni a felső légúti megbetegedésekre, akkor a mézet ajánljuk az antibiotikumok helyett
– írták.
Kiemelt kép: Getty Images