A kánikula, a rekord meleg időjárás sokakat csábít a vízhez, ám a strandolás nem veszélytelen. A vízirendőröknek számos esetben kell a Balatonon olyan strandolókat menteni, akiknek meggyűlik a baja vízi alkalmatosságaikkal. Elsodródott gumimatracosokat és vízibicikliseket, felborult katamaránost, műszaki hibás vitorlás utasait, több SUP-ost és szörföst segítettek ki szorult helyzetükből csak az elmúlt napokban a szolgálatban lévő vízirendőrök, írta a sonline.hu.
A balesetek elkerülése érdekében a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság összeszedte a legfontosabb tudnivalókat
- Aki nem tud úszni, az ne menjen be a természetes vizekbe, inkább a parti sávban hűsítse magát!
- Gyengén úszók csak a sekély vízben fürödjenek!
- Soha ne távolodjanak el messze a parttól olyan eszközökkel, amelyek használatával még csak most ismerkednek!
- Kerüljék a vízibiciklikről, egyéb fürdőeszközökről történő hirtelen vízbeugrást, hiszen nem biztos, hogy tisztában vagyunk a vízmélységgel, valamint a vízhőmérséklet is hirtelen sokkhatással van a szervezetre!
- Amennyiben nem biztosak saját úszni tudásukban és vízijárművekkel vízre mennek, mindenképpen viseljenek mentőmellényt!
- Lehetőleg kerüljék az extrém melegben a hőcsúcsokban (11 és 16 óra között) való nyílt vízen tartózkodást!
- Lehetőleg ne fogyasszanak alkoholt, a szeszes italtól befolyásolt vagy bódult állapotban a fürdőzés életveszélyes!
- A parttól távol kerüljék az egyedül való úszást, fürdőeszköz használatot!
- Aki nem tud úszni, mély vízben ne használjon felfújható fürdőeszközt! Ha a part mellett elalszik a gumimatracon, akkor is kisodródhat a mély vízbe.
A héten harmadfokú a hőségriadó, mindenki vigyázzon magára és szeretteire! Amennyiben a Balaton vízfelületén valaki mégis bajba kerülne, vagy bajba jutott személyt, személyeket észlel, mindenképpen tegyen bejelentést az ingyenesen hívható 1817-es segélyhívó telefonszámon!