Sok kéznek még a kő is enged: érdekességek és idézetek az Egri csillagokból

159 éve született Gárdonyi Géza. Az Egri csillagok című regénye az, amit anno mindenki áhítattal olvasott.
Kapcsolódó cikkek

Gárdonyi Géza  1863. augusztus 3-án látta meg a napvilágot Agárdon.

Atyja szegénysorsú iparos volt, különféle uradalmakban vállalt gépészmunkát, gyermekeit nem neveltethette kedve szerint. A vallásos katolikus ifjú fiatalkorát nehéz anyagi küzdelmek tették borússá. Gimnáziumba Sárospatakon és Budapesten járt, tanítói oklevelét Egerben szerezte meg. 1881-től kezdve kisebb dunántúli falvak katolikus elemi iskoláiban tanított, 1885-ben győri hírlapíró lett, 1888-ban az egyik szegedi újság hívta meg szerkesztőségébe.

Három évet töltött Szegeden, innen Aradra ment  újságírónak, majd Budapestre került a Magyar Hírlap szerkesztőségébe. Termékenyen dolgozott, de elégedetlen volt helyzetével; úgy érezte, hogy a fővárosi élet zajában nem tudja valóra váltani irodalmi terveit. Hat évi budapesti munkája után visszavonult a hírlapírástól, 1897-ben Egerbe költözött, ettől kezdve egészen az irodalomnak szentelte életét.

A múlt nem a tied, csak az utána vonuló árnyék. A jövő nem a tied, csak az elébed vetődő sugara. Az óra a tied. Csupán az óra, amelyben élsz. Ne siess ki belőle.

Legismertebb művei:

Az Egri csillagok című regényben Bornemissza Gergely életét, sorsának alakulását követhetjük végig: a gyermekkortól megannyi kalandon, a szerelem beteljesülésén át a várvédő katona tettéig. S bár a középpontban Bornemissza Gergely áll, az Egri csillagok elsősorban nem neki, hanem a török ellen küzdő magyarságnak állít emléket, az önzetlen hazaszeretet és hazafiság példájával. A történelem valósága volt ez a csoda, melyet valóságos férfiak és nők – vagyis hősként viselkedő emberek értek el.

Tények, amik alátámasztják, hogy az Egri csillagok történelmi regény

Idézetek a műből:

Kapcsolódó
Audrey Hepburn: maga volt a stílus, a jóság, a nagybetűs nő
Ma lenne 93 éves. Gondolatai, bölcsességei ma is sokakat inspirálnak.