A toklász vagy egérárpa egy megszáradt, búzakalászszerű termés. Tavasztól késő őszig találkozhatunk vele az út szélén, erdőn, mezőn, elhanyagolt területen. Látszólag ártalmatlan, de a kutyák bőrebe jutva fájdalmakat okozhat kedvencünknek.
Szinte lehetetlen észrevenni, ha megkapaszkodott. A hegyes végű, kemény szálakkal védett toklász alakjából adódóan úgy viselkedik, mint egy nyílhegy. Nem tud másfelé haladni, mint befelé, így miután a bőrhöz tapadt, egyre mélyebbre hatol, végül elindul az eb testében a vándorlása, súlyos gyulladást és egyéb egészségügyi bajokat okozva. Sokszor a gyakorlott állatorvosoknak is nehézséget okoz megtalálni, ha már bekerült a bőr alá – írja Az én kutyám.
Ideális esetben ki kellene irtani a növényt az udvarunkból, így megelőzhetjük a bajt. De ha máshol is sétálunk, akkor megelőzni nem tudjuk, de mielőbb kezelni kell a problémát, azaz meg kell szabadulni a terméstől.
Így ismerhető fel, ha toklászt szedett össze a kutya
Fülbe kerülő toklász
A fülbe kerülve eljuthat egészen a dobhártyáig, ami a hallás elvesztéséhez is vezethet. Észrevehetjük, ha a kutyus féloldalasan tartja a fejét, rázza, vakarja. Ha beljebb jut a hallójáratban, akkor egyre nagyobb fájdalmai lehetnek az állatnak.
Tappancsba szúródó toklász
A tappancsba szúródott toklászt jelezheti, ha láthatóan fájlalja, nyalogatja az állat a lábait. Ez azonban nem tesz jót neki, mert akár beljebb is tuszkolhatja a termést, így még nehezebb lesz kiszedni, tovább tart a gyógyulási idő.
Toklász a szemben vagy az orrban
Szembe jutva hunyorog, könnyezik az állat, később kötőhártya-gyullladás is lehet belőle, orrba kerülve akár orrvérzésig tartó tüsszögés jelezheti a problémát.
Minden esetben vigyük állatorvoshoz, hogy szakszerűen és teljes körűen legyen eltávolítva a toklász!