A Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány 25 évvel ezelőtt, 1997. november 26-án került bejegyzésre – írta az alapítvány Facebookon.
Az 1997 novemberében alakult civil szervezet megalakulásakor a gyöngybagoly (Tyto alba) védelmére és kutatására helyezte a hangsúlyt. Az azóta eltelt idő alatt szándékoltan bővítették a természetvédelmi üzenőfalra kiragasztott témák körét.
Korábban többször írtunk a szervezet égisze alatt működő önkéntesek tevékenységéről, gyakori, hogy költőládákat helyeznek ki az éjszakai ragadozók számára.
Az alapítvány számos bagolyfaj védelme mellett környezeti neveléssel és külföldi önkéntesek hazai természetvédelmi képzésével is foglalkozi (EcoTrain). Anyagi ösztönzőkkel gazdagított vidékvédelmi program (VidÉkességeink) és a hazai természetvédelem iránt elkötelezettek külföldi továbbképzési ösztöndíja (NatureTrain) jellemzi azt az utat, amely a szűk fajvédelemtől egy sokkal szélesebb tevékenységhez vezetett.
A gyöngybagoly hazai fészkelő-állománya 800 – 1000 párra tehető. Templomtornyok, padlások, állattartó telepek, magtárak rejtett életű madara elfoglalja a mesterséges költőládákat is. A fokozottan védett madarak természetvédelmi értéke 100 000 forint.