A kocsonyát, vagy zselatintartalmú készítményeket már elég régóta alkalmazza az emberiség eledelnek és gyógyszernek egyaránt. Őseink nagyon is tisztában voltak vele, hogy csodát tesz az ízületekkel, ezért sokak szerint ötvenéves kor felett egyenesen kötelező! A csontos, bőrkés hozzávalóktól lesz rezgős, ezek kollagén tartalma pedig óvja és ápolja az ízületeket.
A téli menük egyik legegészségesebb étele, mivel fehérjékben, aminosavakban igen gazdag, és kevés kalóriát tartalmaz – olvasható a népgyógyászat oldalán. Azok az emberek, akik csak színtiszta húst fogyasztanak, porcokat, inakat, kocsonyát pedig nem, megfosztják szervezetüket azoktól az értékes aminosavaktól, amelyek a porcok és kötőszövetek fontos építőanyagai.
Mi mindent tud a kocsonya?
- Könnyen felszívódó, fontos tápanyagokat tartalmaz, mint például az aminosavak, amik a porcokban, kötőszövetekben, bőrben és csontokban lelhetők kollagén rostok formájában. A kollagén rostok részt vesznek az inak, a bőr, a csontok és az ízületek újjáépítésében.
- Ha leszedjük róla a zsírt, akkor egy nagyon értékes, fehérjékben és ásványi anyagokban is gazdag, szénhidrát, zsír és kalória szegény élelmet kapunk.
- A kozmetikai ipar nagy előszeretettel használja a kollagén áldásos és egyben bőrregeneráló tulajdonságait, krémekbe, arcpakolásokba keverve. Regeneráló tulajdonsága miatt nagyon jól alkalmazzák a narancsbőr és ráncok kezelésében. A legjobb terápia viszont az, ha a kezelést belülről végezzük el, azaz, ha a kollagént, zselatin, vagy kocsonya formájába juttatjuk be a szervezetbe.
- A kocsonyában található kollagén segíti a haj és köröm növekedését, a porcok és kötőszövetek regenerálódását, a bőr rugalmasságát.
- A kocsonyában lizin és arginin is található, melyek olyan aminosavak, amik az izomépítésben/növelésben és immunerősítésben játszanak fontos szerepet.
- Ahhoz, hogy a kocsonyából ezek az aminosavak igazán hasznosulni tudjanak, fontos a C Vitamin, ezért a kocsonya tetejét jó meglocsolni citromlével, vagy együnk mellé petrezselyem levelet.
Mit tartalmaz 10 dkg kocsonya?
- 239 kalóriát
- 1 g szénhidrátot
- 7 g zsírt (ha leszedjük a tetejéről a zsírt)
- 43 g fehérjét
- Aminosavakat: prolin, hidroxi-prolin, glicin, lizin, arginin
Mindezek tudatában elmondhatjuk, hogy mindazok, akik ízületi fájdalom miatt szenvednek, ezentúl egy rég-új módszerrel is számolhatnak, a kocsonyával.
Tanácsok
- Nem mindegy, miből készül: a legjobb alapanyag a köröm, de minél többféle hús van benne, annál finomabb: mehet bele csülök, malac füle, farok és bőrkedarabok is.
- Minél tovább főzzük, annál jobb. A kocsonyafőzés roppant időigényes, nem véletlen, hogy egyszerre nem is érdemes belőle keveset készíteni. Legalább 4-5 órán keresztül, lassú lángon, éppen csak gyöngyözve kell főzni. Így az összes zselésítő anyag kifő a hozzávalókból, és ettől lesz jó rezgős, és szép tiszta a végeredmény.
- Ne spóroljunk a fokhagymával, ez a lelke egy jó ízű kocsonyának.
- Ha pedig kocsonya helyett valami hasonlóan kollagénban gazdag ételt szeretnénk kipróbálni, akkor próbáljuk ki a disznópaprikást.