Alig várjuk, hogy eljöjjön az éves pihenés ideje, a testünk viszont máshogy gondolja a pihenést: betegséggel jelez, hogy ideje „kivonni magunkat a forgalomból”. Miért fordul elő rendszeresen a nyaralási betegség?
A nyaralási betegség egyik lehetséges magyarázata az immunrendszer és a stressz összefüggése, miszerint a krónikus stressz nem hat jól az immunrendszerre. A stressz bizonyos funkciókat gátol – például a gyulladásokért felelős immunválaszt –, míg másokat aktivál. Amíg folyamatosan stressz alatt vagyunk, addig lehet, hogy nem jön elő a betegség, amikor viszont a stressz alábbhagy – például a nyaralás alatt –, akkor viszont utat tör magának. Legjellemzőbbek ilyenkor a felső-légúti, influenzaszerű tünetek, valamint a fáradtság és a migrénes fejfájás – közölték a Semmelweis Egyetem honlapján.
Utazás előtt gyakran még plusz stressz rakódik ránk, az utazás előkészítése és a munka időbeni befejezése miatt, ezért még magasabb stressz-szintről indulunk, ami hirtelen lecsökken, ahogy megérkezünk a nyugodt vakáció helyszínére.
Nem tudatosan, de megjelenhet az úgynevezett másodlagos betegség előny is: ha beteg vagyok, akkor nem nekem kell a kötelező feladatokat ellátnom a vakáció alatt, például megfőzni az ebédet vagy éppen a tűző napon homokozni a gyerekkel.
A nyaralási betegség gyakrabban fordul elő egy bizonyos személyiségtípusnál: akik jobban szeretik a kontrollt megtartani, nehezebben élik meg, amikor a szabadidejükben nem úgy alakul minden, ahogy megtervezték.
A Semmelweis Egyetem szakemberei felhívják a figyelmet arra, hogy általában nem vagyunk többször betegek a nyaralás alatt, mint egyéb időszakokban, viszont a nyaralás, az előre tervezés, a most jól „kell” érezni magam felfogás miatt jobban megjegyezzük, ha a vakáció vagyunk rosszul.