Sokan nem is gondolnák, hogy Magyarországról mintegy 6 órányi útra van egy sziget, ahol a légkör és az atmoszféra már olyan szinten mediterrán, melyben elveszni különleges öröm. Szikrázó kék ég, festői színek, tengerillat, buja zöldek és érintetlen, harsogó természet az, amely azonnal rabul ejt minket. Arról nem is beszélve, hogy a városka egész évben igazi csodahely, ahol még kalapban és sétabottal járkálnak a kis öregek és a vasárnapi misére virágot tűznek a zakózsebbe.
A kis utcák között a falnak támasztott kerékpárok is virággal vannak díszítve, mert a szigeten élő signora-k azt vallják, így még két keréken is minden sokkal vidámabb. Grado-t nemcsak látni, de érezni kell!
Virágoktól mosolygó terrakotta cserepek, leanderekkel szegélyezett romantikus vízi utak, hajózható vadregényes lagúnák köszöntenek itt minket, és a reggeli kávét is úgy ihatjuk meg a parton, hogy a bouganvillea-k minden színben körbevesznek minket.





A 2000 éves óváros ódon falain tekergő mediterrán zöldek, jázminok, a minden színben pompázó leanderfák, hortenziák és az örökzöld Pineta-k sokasága vár minket Olaszország ötödik legkisebb, északkeleti régiójában, Gradoban.
Az Isola del Sole, avagy a Nap Szigete egy olyan hely, ahol a természet szépségei különleges energiákkal üdvözlik az idelátogatókat. A helyiek úgy vallják, hogy Gradoban a tenger, az anyatermészet, a történelem és az ember varázslatos harmóniában él együtt.
Régi mondák szerint a szigetet és annak lagúnavilágát Szent Madonna védelmezi már évezredek óta. Az Ő szent személye az, akinek minden kis óvárosi Calle-ban (azaz kis sikátorban) megannyi virágot és imádkozó helyet szenteltek a helyiek, akik nagyon vallásosak. Reggelente külön élmény besétálni a kellemes hűvöset adó falak közé, meglesni, ahogyan a kis sikátorok között az asszonyok mindennap friss virágokat helyeznek el a szent helyeken, sepregetnek és takarítanak mindent, hogy Grado olyan legyen, amilyennek lennie kell. Eközben önfeledt jázminillat lengi körbe a kis utcákat, ahol olivafák árnyékában fogyaszthatjuk el az első reggeli kávénkat.
A festői sziget és lagúnavilága a történelem során számtalanszor adott már menedéket, így például a hunok elleni támadások során, mikor a térségben Attila hadai hódítottak, de csakúgy a velencei háborúk alatt is igazi „búvóhely volt”, ahogyan a pestis járványok időszakában is sokan menekültek ide, az óvó energiák miatt. Mind a mai napig is világörökség és természetvédelmi helyszínek húzódnak és ölelkeznek egymásba ezen a tájon, megóvva ezen apró szegletét Csizmaországnak, az utókornak.
Az Adria e rejtett szegletében, a tömegektől mentesen ejtőzhetünk végtelenül kellemesen úgy, hogy közben a „dolce far niente” az édes kis semmittevés számos apró és őszinte pillanata vesz majd körbe minket. Gradoban nagyon jó dolog, az, hogy minden őszinte, semmi sem mesterkélt, hanem olyan, amilyennek az anyatermészet azt nekünk adta
– vallja Semperger-Sommariva Kinga, a térségi Grado in Rete turisztikai klaszter projektmenedzsere, aki több mint 10 éve dolgozik együtt a várossal és a térség turisztikai szolgáltatóival, vezetve a magyar utazók részére a Come to Grado Facebook oldalt – https://www.facebook.com/CometoGrado/ -, ahol megannyi hasznos információt és naprakész híreket kaphatunk erről a csodás kis desztinációról.





Az emberek nálunk végtelen módon hisznek a természet energiáiban, befogadva annak minden adottságát a tengeri viharoktól kezdve, a szikrázó napsütésig, a sirályok különleges jelzéséig, a lagúnákban rejtőzködő különleges hal és kagylófajták szezonális adottságáig. Tudják, hogy mennyi „gyógyító” energia rejtőzik a megannyi virágban, fában, a lagúnák között található gyógynövényekben, füvekben, melyeket a helyi gasztronómia is szívesen dolgoz fel megannyi módon és formában. A „gradesi” emberek nagyon büszkék minden kertre a városban, hiszen azt közös erővel tartják rendben, gondoznak minden egyes apró kis zöld felületet. Így nem véletlen az sem, hogy Ők maguk is színesen öltözködve adják át magukat, a mindennapok bájának
– meséli Kinga, aki szenvedélyes Grado kutató és nagyon sok történeten keresztül tanulja folyamatosan a sziget történelmét, hagyományait.
A Nap Szigetének földrajzi fekvése is már önmagában különleges, hiszen a sziget felett és annak keleti részén egy védett lagúnavilág húzódik, mely megannyi különleges madárfajnak, flamingóknak is otthont ad. A mocsaras részeken vadlovakkal is találkozhatunk itt, ha türelmesek vagyunk.
Megannyi természetjáró útvonal, madárles és kiváló kerékpáros nyomtávokon keresztül fedezhetjük fel a természet ezen érintetlen kincseit itt, ha példáil az Isola della Cona szigetre, vagy a Riserva Naturale Val Cavanata természetvédelmi területre látogatunk. Grado északi feléről csodás rálátás nyílik a Júlia Alpok vonulataira és a Veneto régió felé elhúzódó távolabbi Dolomitokra. A szigetet számos hajózható vízi út, és vadregényes lagúnavilág fogja körbe, melyeket a halászok apró kis szigetei tarkítanak, a „casoni-k”, ahová akár bérelt kis hajóval, vagy szervezett út keretei között is kimehetünk, és kedvünkre falatozhatunk a kiváló minőségű és különleges lagúna és tenger ihlette falatokból. Ezen szigetek között hajózva, még olyan eldugott kis helyekre is eljuthatunk, ahol érintetlen homokfövenyeken köthetünk ki és sirálydalt hallgatva élvezhetjük a tenger dallamát, úgy, hogy senki sem lesz körülöttünk.
A hajózható kis szigetek és vízi útvonalak Gradoban vízi útjelzőkkel vannak ellátva és mindenhol útjelző táblák is lesznek kitéve. Több olyan apró sziget is lesz, ahová nem köthetünk ki, mert ezek védett madárrezervátumok vagy költőhelyek. Sok helyen az útjező táblák tetejéről figyelnek majd minket a sirályok, kócsagok és kanalas gémek, akik számára mi leszünk azok, akik itt beléphetünk az ő világukba.
Csodás hajóút közepette fedezhetjük fel például Barbana szent szigetét is, ahol egy gyönyörű és meghitt apátság mellett, illatos levendulamező fogad minket és olyan meghitt és áldott hangulat, amelyet az ember ritkán érez a rohanó mindennapok alatt. Barbana szigete az a hely, ahol Szent Madonna „pihen” és mint Grado védőszentje, rálát az egész szigetre, átöleli és védelmezi azt. A szigeten kiváló kávézó, étterem várja a vendégeket. Az itt élő papi közösség mindennapjaiba is betekinthetünk majd, akik egy nagyon cuki ajándékboltot is kialakítottak a helyi különlegességek széles kínálatával.





Grado egy igazi sétálós sziget is. Hála istennek nincsenek nagy távolságok ezen a pöttöm kis Isola-n, ráadásul a városka azoknak is előnyösen közlekedhető, akik például mozgásukban korlátozottak, mivel szinte minden akadálymentes. Hosszú sétálóutcák az óvárosban, parkos, ligetes utak, rózsalugasok, melyek a kertvárost és a belvárossal kötik össze, és a tenger felett végig futó, a nagy kékséggel szemező mesés Lungomare sétány. Azok akik a belvárosban a Grand Hotel Astoria és a Spiaggia Git nagy homokfövenyes strand között indulnak el az esti kellemes passeggiata-ra és aperitivo-ra, a tenger feletti sétányon egészen a nyugati partokig sétálhatnak, ahol a legszebb kagylók mellett csodás naplementékben is gyönyörködhetnek.
A sétány ezen első szakasza alatt terül el az úgynevezett „Delfin öböl” is, melyet a vízben két delfinre emlékeztető szobor is szimbolizál, hiszen ezen a részen, amikor csendesebb minden megannyi delfin is szokott lubickolni, játszani, általában kora reggel, és naplemente után. Sokan kiülnek ide, és várják őket hogy felbukkanjanak. Gradoban pont ez a jó, hogy mindent az anyatermészet ereje és sugallata diktál. Nincsenek mesterséges dolgok, nincs delfinárium, nincsenek fogságban tartott állatok, mindent úgy ad át ez a sziget az idelátogatóknak, ahogyan a természet megteremtette azt.
Amikor a városkában sétálunk, észrevehetjük, hogy a belváros, a csodaszép, filmbe illő 2000 éves óváros is a forgalomtól teljesen elzárt, ezzel is lehetőséget tertemtve kicsiknek és nagyoknak a felhőtlen napközbeni, esti séták során. Grado pont arra tanít minket, ahogyan az olaszok is szeretnek élni és létezni. Együtt, az utcákon sétálni, beszélgetni meginni egy finom koktélt, csak kiülni a tengerpartra, hallgatni a Pineta fák susogását.
Mindez valamilyen különleges lélektöltő energiákat sorakoztat fel. Valahogy átalakul itt az ember
– mondják azok, akik már jártak itt.





Ezernyi park, kert, töménytelen mennyiségű zöld vár majd itt minket minden szegletében a városnak, amely csodás adottságok gondozásában a helyiek is aktívan részt vesznek. Bár Grado, mint ahogyan megannyi adriai üdülőhely telis tele van a 60-70-es évek épületi lenyomataival, a természet ezt itt szépen kompenzálja, átfesti, dekorálja. Sokan mondják azt, hogy látni nálunk, hogy ennek a városkának 365 nap dobog a szíve, hogy mennyi munka, energia és szeretet van abban, hogy minden olyan itt, ahol tényleg egyszerűen és őszintén jó lenni.
A Nap szigetén mindannyian azon dolgozunk, hogy ugyanolyan érintetlen módon adjuk át ezt a légkört és atmoszférát az ide érkezőknek is, ahogyan mi magunk, akik itt élünk is szeretjük ezen adottságok minden apró részletét. A munkánk legszebb része az, hogy megannyian térnek hozzánk vissza egy éven belül is többször, és azt vallják, hogy aki egyszer belép Gradoba, az beleszeret. Ez az egyik legnagyobb motivációnk
– mesélte Kinga és kolléganője, Federica Tilatti, a Grado in Rete turisztikai hálózat igazgatónője.
Szeretettel várnak mindenkit Gradoban, a Nap Szigetén, ezen az eldugott kis paradicsomi helyszínen, ahol magával ragadó mediterrán hangulat fogad minden ideutazót!
A sziget és térsége kapcsán lévő turisztikai látnivalók és szállásinformációk vonatkozásában a cometogrado@gmail.com email címen lehet érdeklődni.