Ahogyan mondani szokták, a kertészkedést soha nincs későn elkezdeni, de mint mindennek ennek a hobbinak is a tervezés az alapja. A Kertvarázs Magazin segítségével elmondjuk a legfontosabb teendőket.
- A tervezés során először is gondoljuk végig, hogy mi az, amit szeretnénk meghagyni az eredeti kertből, és mi az, amit teljesen át kell építeni.
- Egy papírlapon tervezzük meg a kert minden egyes pontját, az utakat, a növények pontos helyét, a pázsitot, a szerszámos kamrát, stb. A papírlapon rajzolt vázlathoz, vagy tervhez, fontos hogy mérjük le a kert pontos méretét, így ügyesen be tudjuk majd osztani a területet.
- A legnagyobb munka a terület előkészítése. Szedjünk ki minden felesleges növényt, gyomot, követ, faágat a kertből, vagyis tisztítsuk le a talajt teljesen. Ezután ássuk fel az ágyásokat, gereblyézzük el, a talajt, és ha szükséges juttassunk ki érlelt istállótrágyát, hogy legyen elég tápanyag a növények számára.
- Gondoljuk át, hogyan fogunk öntözni. Az öntözőrendszer gazdaságos, kényelmes megoldás lehet, főként, ha van kerti kutunk. Ha nagyobb méretű a kertünk, érdemes kutat furatni, így megússzuk a drága vízszámlát, amely a kert öntözése során alakul ki. Ha nincs rá lehetőségünk, legalább egy esővízgyűjtő tartályt szerezzünk be. Jó módszer a vízspóroláshoz, ha alkalmazzuk a talajtakarást, amelyre szalmát, vagy fenyőkérget is tehetünk, így a talaj lassabban szárad ki, és kevesebb vizet kell kijuttatni.
- Ne feledkezzünk meg a kerti komposztálóról sem, ahová a kerti és konyhai hulladékot tudjuk majd újra hasznosítani.
- Márciusban szerezzük be a szükséges növényeket, és ha már fagymentes az idő, akkor kezdjük el a beültetést. Ha magvetésben gondolkodunk, akkor már február végén gondoskodjunk erről, és előtte nem árt, ha néhány praktikát is begyűjtünk ebben a témában.
- A növények ültetésénél mindenképp vegyük figyelembe azok méretét ( magasság, terebélyesség), fény- vagy árnyékkedvelő
- A következő lépés a pázsit telepítése. Itt választhatunk, hogy mi magunk szeretnénk magvetéssel telepíteni a gyepet, vagy kész gyepszőnyeget, vagy gyeptéglát rendelünk, a kertészetből. Ma már számtalan fűmag, és füvesítési eljárás közül választhatunk, ilyen pl. a pár éve hazánkban is elérhető hidrovetés, amely olcsóbb, mint a gyepszőnyeg, és egyenletesebb felületet is biztosít.
A tervezés során több szempontot is érdemes figyelembe venni, hiszen a legszebb és leggondosabban megépített kert sem ér semmit, ha mi magunk nem tudjuk azt élvezni, és értékelni.
A tervezés során gondoljuk végig a következő szempontokat
- Mennyi időt tudunk majd a kert gondozására fordítani (locsolás, gyomlálását, kapálás, stb.)
- Mekkora összeget tudunk a kert kialakítására szánni?
- Milyen építményeket szeretnénk a kertben használni?
- Milyen stílusú kertet szeretnénk létrehozni?
- Melyik a kedvenc évszakunk és színünk?
- Milyen funkciót fog majd a kert betölteni?
- Melyik a kedvenc növényünk, virágunk?
- Melyik napszakban tudjuk majd használni, és élvezni a kertet?
Ha ezeket a szempontokat figyelembe vesszük, és így tervezzük meg a kertet, biztosak lehetünk benne, hogy tökéletes virágoskertet tudunk létrehozni, amit maximálisan élvezni fogunk.