Egy brit és brazil tudósok által közösen elvégzett friss kutatás szerint a kutyák az emberi arckifejezésekre adott válaszként kommunikálni szeretnének a gazdájukkal, amikor nyalogatják a szájukat, írja az MNN.
A szakértők a tanulmány során azt vizsgálták, hogy a kutyák hogyan reagálnak érzelmileg jelentős képekre és hangokra. A képek között emberi és állati arckifejezések szerepeltek, emellett bizonyos érzelmekhez köthető jellegzetes hangokat is lejátszottak nekik. Érdekes módon a kutyák túlnyomó többségben a dühös emberi arckifejezésre kezdték el nyalogatni a szájukat.
Csak vizuális jelekre reagáltak szájnyalással a kutyák. Megfigyelhető volt, hogy gyakrabban nyalták meg a szájukat, ha embereket és nem más kutyákat láttak maguk előtt
– magyarázta Natalia Albuquerque, a Sao Paulo-i Egyetem kutatója.
A legfontosabb megállapításunk, hogy az állatok ezen viselkedése a negatív érzelmek érzékeléséhez kapcsolódik.
Más szóval a szájnyalogatás egy olyan kommunikációs forma az ebeknél, amelyet kifejezetten akkor alkalmaznak, ha olyan ember áll előttük, akit dühösnek vélnek.
Érdekesség ugyanakkor, hogy a kutyák nem kezdtek nyalogatásba a dühös emberi hangokra. Ebből adódik, hogy a kutyusok vizuális jelekre vizuális jelekkel reagálnak, saját arckifejezést használnak válaszul a miénkre.
A kutatók szerint ez a viselkedési forma a háziasítás során alakulhatott ki, hiszen egyre több tanulmány mutat rá, hogy a kutyák erősen adaptálták az emberi érzelmeket és az emberi kommunikációt. Rávilágít továbbá a szőrös barátaink gyakran figyelmen kívül hagyott bonyolult érzelmi világára és bizonyítja, hogy talán jobban ránk vannak hangolódva, mint mi rájuk.
Kiemelt kép: Thinkstock