Kertünk-Portánk

Legkedveltebb gyógynövényünk a kamilla

A gyógynövényt már az ókori egyiptomiak is használták, sőt, Isteneiknek is áldoztak vele!

Közel száz éve valamennyi jelentősebb európai ország gyógyszerkönyvében hivatalos szer a kamilla, bár hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak hazánkban panacea, azaz ,,minden” bajra használatos háziszer ez az ősi gyógynövény.

Anyanövény a Matricaria chamomilla, mely név a latin mater, matrix=anya, anyaméh szóból származik, utalva arra, hogy már az ókorban női betegségek gyógyítására használták. Hazai népies nevei: méhfű, anyaméhfű szintén nőgyógyászati alkalmazására utal.  A chamomilla a görög chamai=alacsony és a melon=alma szóból származik, tehát annyit jelent: almaillatú.

Drogját a virágzat adja, régebben ezt csak Chamomillae flos-nak nevezték. A drog feldolgozásánál keletkezett virág szitálmány is drog Chamomillae cribratum néven, ám ez csak külsőleg használt készítmények ipari alapanyaga.

A virágzat gyűjtése a déli órákban történik, mivel ekkor a legmagasabb a hatóanyag tartalma, valamint akkor, mikor a virágszirmok szinte vízszintesen állnak, vagyis a virágzás középidejében.

Nem tévesztendő össze gyógyításra alkalmatlan rokonaival, melyek ráadásul erősen allergizáló hatásúak is.  Akár az udvarokban is megélő és csipegetni való ebszékfű (M. inodora) például teljesen szagtalan és gyógyászatilag értéktelen. A másik rokonfajnak, a sugártalan székfűnek (M. suaveloens) is üreges kúp alakú a virágzata, de nyelves (azaz sugár-) virágai hiányoznak. Mivel gyenge illata van, a népgyógyászatban néhol az igazi kamilla helyett alkalmazzák.

Fotó: Sokszínű vidék

A kamillagyűjtés praktikája a természetben

Van egy nagyon egyszerű fogás, mely nem szerepel egyetlen határozó könyvben sem, ám most elárulom: válasszunk ki néhány jól fejlett virágot és egy éles késsel vágjuk ketté a virágzatot. Ha annak belsejében kicsiny üreget látunk, biztosak lehetünk abban, hogy orvosi kamilla van a kezünkben. Ez az üreg még a szárított és kettévágott virágoknál is jól látható.Ha azonban a virágzat belseje tömör, dobjuk el, ne szedjük, hatástalan vagy egyenesen káros hatású kamilla rokont találtunk.

Fotó: pixabay.com

 

Elmúlt évszázadok megfigyelése, hogy a kamilla nőkre és gyerekekre, idősekre jóval kifejezettebben hat, mint a férfiakra, bár természetesen mindenkinek érdemes használnia.

Teakészítés: mokkáskanálnyi drogtól a két teáskanálig tehetünk egy csésze vízhez, forrázatot készítünk.

Ismert gyógyhatásai

Igen széleskörű gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, de jelentős a görcsoldó és antiszeptikus /fertőtlenítő/ hatása is.

Ezeken kívül az alábbi igazolt hatásai vannak: szélhajtó, epehajtó, székletlazító, izzasztó-lázcsillapító, idegerősítő, nyugtató, altató, fájdalomcsillapító, bőrvédő, bőrápoló, bevonó, érlelő, hajápoló, hajszőkítő. Márton József professzor 40 féle betegség kezelésére tartja alkalmasnak.

  • Női betegségek: minden erős altesti görccsel és erős altesti fájdalommal járó betegségnél használható, ami leggyakrabban a fájdalmas, görcsös havivérzést jelenti. Megjegyzendő, hogy Maria Treben a nagyon hasonló tünetekkel járó mellékhere gyulladásnál is ajánlja, ami ugye nem női betegség…
  • Emésztőszervi betegségek: leggyakrabban gyerekek hasgörcseire alkalmazzák kiváló gyomorerősítő, szélhajtó, görcsoldó hatásai miatt.
  • Bélrendszer: alkalmas a tápcsatorna minden enyhébb-súlyosabb gyulladásos betegségének a tüneti kezelésére, mint fekélybetegségek, gyomor nyálkahártya gyulladás, bélgyulladás, vastagbélgyulladás, puffadás, gyomorhurut, stb. kezelése, hiszen bevonva védelmezi az emésztőúti nyálkahártyát.
  • Görcsoldó: kevesen tudják, hogy a ,,székfű” név sem véletlen, hiszen hasmenés és szorulás kezelésére egyaránt használható. Ugyan nincs hasfogó hatása, de görcsoldó és antiszeptikus hatása megrövidíti a hasmenés lefolyását, székletlazító, tápcsatorna nyálkahártyáját bevonó, emésztésjavító hatása pedig szorulásnál segíthet, sőt ezek miatt aranyér kiegészítő kezelésénél is szóba jöhet, belsőleg és ülőfürdőként.
Fotó: pixaby.com
  • Bőrbetegségek: leggyakrabban érzékeny bőrű gyerekek kezelésére használják. Javíthat a bőrgyulladás minden formáján, kiütéseken, első fokú égési seben, rovarcsípéseken, megmutatkozik oszlató, gyulladáscsökkentő hatása, de nehezen gyógyuló sebeken, kezdődő felfekvésen, sőt visszeres lábszárfekélyen is segíthet.
  • Hajápolás: a kamillateás hajmosás közismert haj-és fejbőrápoló hatású, megszünteti a korpásodást, csillogóvá teszi a hajat. Szőke vagy ősz haj festésére a nagyobb mennyiségű kamillából készült 5-15 perces főzet használható, egy rövid hajmosásra, melyet gyakorta ismételni kell.
  • Idegrendszer: nem veszik komolyan idegerősítő, nyugtató, altató hatását, pedig egy kicsit erősebbre főzött teánál már jól megmutatkozik. Idegességtől származó vértolulás, valamint fogfájás ellen egykor elterjedten alkalmazták. Kamillateás lemosások vagy fürdők alkalmazása esetén is jól érvényesül idegeket kisimító hatása.
  • Légúti betegségek: megfázásnál izzasztó és így lázcsillapító, alkalmas a légúti hurutok kezelésére, torokgyulladásnál gargarizáló. Közismert inhaláló alkalmazását pl. arc-és homloküreg gyulladásra nem mindenki ajánlja, mivel szárítja a nyálkahártyákat és mindenképpen ellenjavallt az inhaláció tüdőasztmánál, magas vérnyomásnál.
  •  Szájüregi betegségek: afták, fogínygyulladás, száj nyálkahártya gyulladás valamint rossz szájszag kezelését végezhetjük gyakori öblögetéssel.
Fotó: pixabay.com
  • Szembetegségek: régi szer kötőhártya gyulladás, szemhéj gyulladásai kezelésére, főleg árpa érlelésére. Esetleges allergizáló hatása miatt nem mindenki ajánlja, lásd a bőrbetegségeknél írottakat.
  • A kamillatea sokszoros dózisai – különösen ha főzetként készítik el – számos egyéb kezelési lehetőséget rejtenek magukban, hiszen így hatása sokszor drasztikussá és igen gyorssá válik. Ezt használják-használták ki egyes népi gyógyítók, természetgyógyászok, speciális erőteljes kamilla készítményeikkel /egy ,,kamillás boszorkányt” Maria Treben is megemlít/

Fontos! Régóta ismert, hogy a kamilla magasabb dózisai számos paradox reakciót, sőt erőteljes mellékhatást okozhatnak, pl. rosszullétet és igen gyakran hányást. Ezt a népi gyógyító sokszor a ,,tisztulás” jeleként értékeli
és alacsonyabb dózissal folytatja a kezelést… Sajnos ez nem helyes és kifejezetten veszélyes használat, mindig tartsuk be az ajánlott dozírozást.

Szerző: Kovács Péter Zoltán

Címlapfotó: pixabay.com

Jótékony gyógynövényes fürdők megelőzésre és betegségre
A fürdés az ősidőkben gyógytényező volt. A törvények kötelezővé is tették a fürdést. Már akkor tudták: jobb a betegséget megelőzni, mint kezelni azt
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik