Úgy tűnik, Révfülöp polgármestere, Kondor Géza végre megtalálta a megoldást, jobban mondva példamutatóan kezdte el használni a vadásztársaság rendszeresített eszközét, ezzel pedig nagy lépést tett a megoldás felé a telke végén felállított vaddisznócsapdával.
Az utóbbi hónapok, sőt év nagy problémája lett ugyanis, hogy egyre több vad jelent meg az emberek lakta területeken. Szinte az összes észak-balatoni települést érinti a probléma, de Révfülöp lakosainak az életét különösen megnehezíti a vaddisznók grasszálása át a városon, sőt a portáikon.
A település polgármestere a Sokszínű Vidéknek elmondta: bár a lakosok tartanak a vadaktól, de személyi sérülés eddig szerencsére nem történt. Kondor Géza szerint a céltudatos vadgazdálkodás, a csapdákkal történő állományritkítás és az elhanyagolt területek rendbetétele oldhatja csak meg a problémát.
A probléma hét-nyolc éve érte el azt a szintet, amikor már a lakosság is elkezdett vele foglalkozni, az utóbbi években pedig már azt kell mondani, hogy sajnálatos módon szinte hozzátartozik a mindennapi életünkhöz
– mondta el a polgármester.
A félelemérzet nem jó dolog. Egy átlagember megijed egy szembejövő házi disznótól is, egy 10-15 tagból álló konda megjelenése pedig mindenkit megriaszt. Sokan már úgy alakítják a mindennapi életüket, hogy elkerüljék a vaddisznók alkonyat utáni vándorlását. Szerencsére a vaddisznók megjelenése óta komoly személyi sérülés nem történt a térségben, csak kutyára támadó vaddisznóról van tudomásuk, abban az esetben vélhetően csak a kismalacait védelmezte a vad.
A mezőgazdasági területek privatizációja után megszűntek az erdőt körülvevő mezők, a vaddisznók fő éléskamrái. Míg korábban az erdő szélén lévő vadászlesekből visszaterelték az állományt, ez a folyamat megváltozott, az erdőkből kimenekülő vadak felfedezték a Balatont, ahol a nád megfelelő rejtekhely és dagonyázási lehetőség, és az emberi környezet ideális éléskamra a számukra.
Azok a malacok pedig, amelyek már évek óta itt születtek Révfülöp belterületén, már szinte nem is tudják, hogy hol az erdő, a városi környezetet tekintik otthonuknak.
Szerencsére a 2018-as év kimozdította a holtpontról a a tárgyalásokat. A rendőrség kezdeményezésére több alkalommal az érintett önkormányzatok, vadásztársaságok, hatóságok képviselői a közvetlen megoldást elősegítő döntések értelmében intézkedtek.
Ennek eredményeként nagyon szigorú előírások betartása mellett az önkormányzatok kérésére a rendőrség engedélyezhet belterületi ingatlanokon kilövéseket.
Tehát a megfelelő helyekre telepített csapdák eredményesek. Ezek csapóajtóval ellátott erős kivitelű ketrecek – bennük takarmánnyal. A csapda belsejében van egy vékony zsinór, amelyhez ha hozzáérnek a vaddisznók, az kioldja a csapóajtót, és az bezárul. Ennek észlelése után a vadásztársaságot haladéktalanul értesíteni kell, akik egy ketrecet helyeznek a csapóajtó elé, majd azt kinyitva elszállítják egy vaddisznó farmra a csapdába esett állatot.
A belterületi vadászat is elkezdődött, ami a biztonsági előírások miatt szintén csak néhány, a vadak főbb vonulási útvonala mellett lehetséges. A téli időszakot kihasználva a vadásztársaság a vízparti területeken, nádasokban eredményesen ritkította az állományt.
A befogott állatokat a vadásztársaság szállítja el. A polgármesternek már sikerült azt is elintéznie, hogy a vadásztársaságok kiküldenek egy-egy helyszínre kilövőket, oda, ahol a lakók mindennapi életét már ellehetetlenítette a sok vaddisznó mindennapos jelenléte, és ők önként felajánlották saját kertjük egy részét megfigyelőpontul.
Sajnos nagyon szapora állatokról van szó, hosszú, és kitartó állományritkítás hozhatja meg a várt eredményt
– összegzett a révfülöpi polgármester.
Kiemelt kép: pixabay.com