Kora tavasszal nem ritka, hogy hajnalban néhány órára fagypont alá süllyedhet a hőmérő higanyszála, ami veszélyezteti a fagyra érzékeny növényeinket.
A fagykár mértéke akkor jelentős, ha a tavasz felmelegedése gyors. Így a korai, április eleji, virágzás alatti vagy a virágzást követő erősebb fagy komoly kárt okoz az ültetvényekben. A tavaszi fagykár mértékét a termőhelyi és klimatikus viszonyok mellett a fajtatulajdonságok is jelentősen befolyásolják. A fagytűrő fajták termesztésével a tavaszi fagykár mértéke akár 40-50%-kal is csökkenthető.
A hazai fagyvédelemben négy aktív védekezési módszer terjedt el- írja az agrofórum. A füstölés, melyet talán legrégebben alkalmaznak a fagyvédelemben, nem tekinthető korszerű és környezetbarát megoldásnak. Csupán kis területen lehet hatékony és környezetszennyezése is igen jelentős. Az operatív védekezésnél a leginkább a paraffin gyertyákat, frostbustert, illetve az esőztető fagyvédelmi öntözést alkalmazzák leginkább.
A leghatékonyabb eljárásnak a fagyvédelmi öntözés tekinthető
A fagyvédelmi öntözésre alacsony intenzitású mikro-szórófejeket használnak. Ez víztakarékos módszer, nem okoz vízelöntést még tartós használat esetén sem az ültetvényben, továbbá nem terheli túl az ágakat és a támrendszert sem a képződő jégkéreg.
A gyümölcsfák egyenletes vízborításának érdekében koronaméret és korona kialakítástól függően, akár több magassági szinteken is elhelyezhetünk szórófejeket, de legtöbbször elegendő a korona fölött vagy a fürtzóna fölött egy mikro-szórófej elhelyezése. A víztől a virág hőt von el, a víz így megfagy, a virág pedig életben marad.
Jégbe zárt barackvirág mínusz 5 fokban
Címlapfotó: Lacházi Pál