Villanypásztorral és kutyákkal védekezhetünk a farkasok ellen

A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága ezt javasolja a gazdálkodóknak.
Kapcsolódó cikkek

A farkas legjellemzőbb hazai előfordulási területe az Északi-középhegység, ahol kis létszámú, de egyre stabilabbnak tekinthető állománya él. Az észak-magyarországi állomány egyedei jellemzően a Kárpátokból, természetes módon érik el hazánk területét, írja a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága.

A farkasok megtelepedése egyre több gazdálkodóban kelt félelmet, főleg akkor, amikor a sajtóban rendszeresen jelennek meg a nagyvadak jelenlétéről szóló írások.

Meg kell tanulni együtt élni a farkasokkal
Ahol emberek és nagyragadozók osztoznak egy adott területen, ott szinte mindig konfliktusok alakulnak ki.

Mivel a farkasok elragadhatják az őrizetlenül hagyott haszonállatokat, ezért azok védelme érdekében az alábbi óvintézkedéseket javasolja a nemzeti park:

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén az állattartó gazdálkodókat szaktanácsadással, és – indokolt esetben – a védekezés hatékonyságát növelő eszközök biztosításával segítik. A nyájat, gulyát őrző pásztorkutyák beszerzésével kapcsolatban a Kuvasz-Őr Program tud közvetlen segítséget nyújtani.

A haszonállatokat érintő támadások és zsákmányolások jelentős része nem a nagyragadozókkal, hanem kóbor kutyákkal hozható összefüggésbe. Ismeretlen eredetű zsákmányolás esetén azonnal értesítse a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság ügyeleti telefonszámát

– fogalmaznak a tájékoztatóban.

Kiemelt kép: Pixabay

Füzér lehet az első magyar farkasbarát falu
Feltételezhetően nagyobb falka élhet már a környéken.