Sokunk otthonában áll karácsonykor karácsonyfa. Van, aki a műfenyőt, van aki az élő fát részesíti előnyben. Ez utóbbi viszont – bármilyen fajta – egy idő után elkezdi hullatni a tűleveleit. Természetesen léteznek praktikák, hogy ennek az időpontját minél későbbre toljuk.
Van néhány tanács, amit ha megfogadunk, és betartjuk őket, biztosan sokáig élvezhetjük karácsonyfa szépségét a lakásban, állítja az agrarszektor.hu.
Válasszunk megfelelő fát
Karácsonyfa vásárláskor az egyik legfontosabb a megfelelő példány kiválasztása. A legkevésbé tartós a lucfenyő, mert nagyon hamar kiszárad és lehullanak a tűlevelei a meleg lakásban. A legtartósabb az ezüstfenyő, és az egyik legdrágább fajta a nordmann fenyő.
Soha ne vegyünk olyan fenyőt, amelyen már vannak sárga levelek, illetve amelyiknek érintés után már néhány tűlevele lehullik, és ne vásároljuk meg azt a fát sem, amelyik penészes szagot áraszt, ráncos a kérge, vagy kókadtnak tűnik.
Tároljuk megfelelően
Karácsonyig a fát tartsuk hűvös és száraz helyen, széltől és naptól védve.
Tegyük vízbe a fát
Vásárlás után, és még díszítés előtt érdemes vízbe helyezni a fát, hogy elegendő nedvességhez jusson. Mindig olyan fenyőtartót használjunk, amelyikben víztartó edény is van, így ha a fa már a lakásban van, akkor is tudjuk locsolni, így ezzel is növelhetjük élettartamát.
Fontos, hogy a levágott fatörzs vége mindig legyen a vízben, ha ugyanis nem éri víz, akkor a vágási felületen egy vékony gyantaréteg képződik, ami megakadályozhatja, hogy a fa felszívja a nedvességet.
Ne legyen a fa túl közel a meleghez
Tartsuk a fát minél távolabb a radiátortól és egyéb hőforrásoktól, így lassíthatjuk a kiszáradását.
Spriccelhetjük is a fát vízzel, hogy több nedvességet kapjon, de ezt csak akkor tegyük, ha nem használunk elektromos égőket.