Zöld vagy fehér spárgát válasszunk? Mi a különbség?

Egyre többen fogyasztunk spárgát, de még mindig kevesen ismerjük, pedig a világ minden részén széles körben termesztett és fogyasztott növény.
Kapcsolódó cikkek

A spárgatermesztés itthon főleg Dél-Magyarország területére koncentrálódik, Ásotthalom, Orgovány, Kiskőrös és Szeged környékére. Csengődön Somogyi Nóra okleveles kertészmérnök már több mint húsz éve foglalkozik spárgatermesztéssel – írja a hvg.

Ahogy fogalmazott, a Kertészeti Egyetemen elsőéves hallgatóként figyelt fel először erre növényre, és 1999-ben telepítették az édesapjával az első egy hektáros spárgaültetvényt, így amikor  az egyetem végére ért, már volt egy termő ültetvénye.

A spárga ugyanis évelő növény, aminek a telepítést követő harmadik évtől szedhető a termése. Ráadásul ekkor is még csak 1-1,5 hétig terem egy keveset, és nem a teljes szezonban, 50-60 napon keresztül.

A spárga az úgynevezett magoncból – vagyis egy rügyező, sok gyökeret eresztett gyöktörzsből – fejlődik termő növénnyé, amelyből egy hektárba nagyjából 15 ezret ültetnek el. A magoncot úgy kell nevelni, mint egy palántát, aztán pedig tápanyagdús földbe kell telepíteni.

Kapcsolódó
Jobb emberré válunk, ha saját élelmiszert termesztünk?
Több tekintetben is jobb emberek leszünk.

A szakember elmondta, hogy telepítés előtt mélyszántottak és a területet feltöltötték tápanyaggal. Ezek után a magonc telepítéséhez  sorokba, barázdákba helyezik be a növényt egymástól 25-30 centiméteres tőtávolságra, majd ahogy a spárga nő felfelé, a gödröt betemetik. A második évben tavasszal kibújnak a földből a spárgasípok, de ezeket még nem szedik le, mert ilyenkor az a cél, hogy megerősödjön a növény. A harmadik év tavaszától viszont már lehet szedni a spárgasípokat.

pixabay

Bár a spárga a szakirodalom szerint szárazságtűrő növény, a megfelelő termésátlag eléréséhez viszont meg kell kapnia a kellő mennyiségű vizet. Emellett a termesztés egész folyamata során figyelni kell rá, hiszen egy nap alatt akár 8 cm-t is nőhet a növény, ha magas a hőmérséklet.

A spárga betakarítása nem gépesített, minden egyes sípot elvágunk, majd a szedés után jön a mosás, a méretre vágás és a válogatás. A spárga ezek után hűtőkamrába kerül, ahol 2,5-3 Celsius-fokos hőmérsékleten tároljuk

– mondta el Somogyi Nóra.

A csengődi szakember jelenleg 8 hektáron termeszt zöld spárgát. Bár eleinte fehér spárgával foglalkozott, ennek szedése nagyjából háromszor annyi munkával jár, mint a zöld típusé, ezért inkább átváltott a zöld spárgára.

Az okleveles kertészmérnök beszélt arról is, hogy idén az időjárás miatt a megszokottnál később indult a szezon, április 26-án kezdődött a spárgaszedés, és várhatóan június 10-15-ig tarthat.

Fehér vagy zöld spárga? Mi a különbség?

Sokan úgy gondolják, hogy a fehér és a zöld spárga két különböző növény, valójában mindkettő ugyanannak a változata.

pixabay/einladung

Mire figyeljünk a spárga vásárlásakor?

Élettani hatása

Kapcsolódó
Minden, amit a batátáról tudni kell
Igazi kincs: magas a tápanyagtartalma és vitaminokban is gazdag.