A Somogy megyei Tengődön, a Környezettudatos Építők Egyesületének oktatási központjában rendezik meg augusztus 18-21. között a Regio Earth elnevezésű nemzetközi földépítészeti fesztivált, melyre 30 ország több mint 100 szakmai résztvevőjét várják, de a rendezvény nyitott a laikus érdeklődők előtt is.
A Regio Earth tematikájának középpontjában a vályog alapú építészet, építés és tervezés áll, miközben az esemény a közép- és délkelet-európai régióra összpontosít. Célja, hogy erős, határokon átnyúló hálózatot hozzanak létre a helyi szakemberek és érdeklődők számára.
A régió vályogépítészeti öröksége és víziója az, hogy új módszereket találjanak ennek integrálására a kortárs építőipar dinamikájába. A rendezvény célja a nagyközönség elérése, annak érdekében, hogy népszerűsítse a környezettudatos, természetes alapanyagú építést.
- Mi az a vályog?
- Milyen vályogépítési technikák léteznek?
- Kik dolgoznak ma ezzel az anyaggal Magyarországon és Közép-Európa országaiban?
- Hol tart ma az európai vályogépítészet?
- Melyek ma a legfejlettebb technológiák a földépítésben?
Ahogy Hassan Fathy mondta:
Építsd a házad abból, ami a lábad alatt van.
A Regio Earth szakmai programjának fő részét a gyakorlati műhelymunkák alkotják.
A fesztiválra látogatók megismerkedhetnek a tradicionális vályogépítészet építéskultúrájával és a leginnovatívabb földépítészeti technikákkal egyaránt, így egyebek között a paticsfal-, rakottfal- és kemenceépítéssel Gáspár János vályogfal-építő mester vezetésével, a professzionális befejező vályogvakolatok készítésével Bíró Árpád bemutatásában, valamint vályogház nyomtatással 1:1-es léptékben WASP Crane 3D nyomatóval az Ökodome Team vezetésével.
Kísérő rendezvényük az immár hatodik alkalommal megszervezett Ökohome konferencia, melyen a fenntartható építés szakma neves hazai és külföldi képviselői számolnak be legfrissebb eredményeikről.