Fontos tudni, hogy a vakond védett állat, hasznos – ha nem is gyepünknek. Így korlátozottak a megoldások, bántani nem lehet, de azért nem lehetetlen megszabadulni az állattól. Az Agroinform összegyűjtötte, hogy hogyan lehet elűzni a kertünkből.
- Az 100 Hz alatti frekvenciát nem kedveli a vakond, így az ultrahangos vakondriasztók általában jó eséllyel segítenek abban, hogy inkább néhány kerttel arrébb próbáljon szerencsét.
- A terpentinnel, petróleummal átitatott rongy a túrásokba dugása kevésbé modern, ám szintén hatásos, jól bevált módszer, mert a vakond nem szereti ezek szagát, illetve akadályozzák a táplálék kiszagolásában is.
- Ha most tervezzük a kertet, akkor telepíthetünk vakondhálót, amely nem engedi a felszíni „földmunkákat” az állatok számára.
- Vannak vakondűző növények is, ilyen a boróka, a nagy sárfű, amit más néven vakondűző fűnek is hívnak.
- Ha közel van a természetes ellensége, akkor annak a vakond nem fog örülni és inkább távozik. Ilyen a bagoly, a nyest, a gólya, a görény is.
- Ha sok a vakondtúrás, akkor az azt jelzi, hogy elszaporodtak a kártevők a kertben, így érdemes fertőtleníteni a talajt. Ezt megtehetjük szudáni fű ültetésével vagy különböző kémiai szerekkel is.
- Ha éppen mozogni látjuk a vakondot, illetve a túrásait, akkor egy ásóval ki is emelhetjük az állapot, de itt is tartsuk észben, hogy elpusztítani nem szabad. Viszont elvihetjük egy a kertünktől távoli mezőre.
- Egy próbát megér a fejjel lefelé vakondtúrásba helyezett sörösüveg is, bár nem mindenki számol be happy endről.
- Léteznek vakondriasztó granulátumok, melyek ricinust tartanak, a vájatba szórva 4-6 hétig távol tartják az állatokat.