Örökzöldek pompáznak a tápiószentmártoni bambuszligetben

Távol-keleti hangulatban érzi magát, aki Mózes Csaba páratlan örökzöld ligetében sétál.

Mózes Csaba párjával Tápiószentmártonban él, jelenleg raktárosként dolgozik, és lassan 20 éve, hogy kertészkedik. Csaba végzettségei között ott szerepel a kertész és növényvédelmi technikus szakma, így nem meglepő, miért szereti annyira a növényvilágban gazdag kerteket, udvarokat.

Nulláról kellett kezdeni

Csaba 2015-ben vásárolta meg az 1900 négyzetméter területen elterülő portát Tápiószentmártonban. Az egész telek borzasztó elhanyagolt állapotban leledzett, szó szerint a földdel kellett egyenlővé tenni a terepet egy „dózerrel”, mielőtt hozzáfoghattak álmuk, egy saját varázskert kialakításához.

Összesen 1200 négyzetmétert parkosítottunk, még 2016-ban kezdtünk hozzá a párommal a kertépítéshez. A parkosítással egy időben jobban megismerkedtem a bambusszal, és úgy gondoltam, kialakítom a kis bambusz ligetemet

– mesélt a kezdetekről Csaba a Sokszínű vidéknek.

Mózes Csaba tápiószentmártoni bambusz ligete egyelőre még csak 50 négyzetméteres, de megkezdte a bővítését, hiszen a cél még 50 négyzetméternyi terület beültetése újabb, különleges fajtákkal.

A kulcs a gyökércsapda

A bambusz szóról a hobbikertészek nagyobb részének a kiirthatatlanul terjeszkedő, buja növényzet ugrik be, pedig Csaba szerint nem ilyen egyértelmű a dolog. Igaz, egy bambuszos kert kialakításnál nagy odafigyelés kell az úgynevezett gyökércsapdázásra, mivel vannak olyan nemzetségek, amelyek igencsak erős tarackokkal terjednek a föld alatt.

Ilyen „tarackosak” a Phyllostahys fajták, melyeknek a rizóma rendszerét Mózes Csaba szerint megfelelően kell elhatárolni.

Ezek a tövek valóban látványosan elszaporodhatnak, illetve a szomszédokkal ápolt jó viszonyt is „felrúgják”, mivel több 10 méterre is terjeszkedhet a rizóma hálózatuk a felszín alatt. A teljes képhez hozzátartozik, hogy akadnak szerényebb fajok, amilyenek például a Fargesia nemzetség tagjai, ezek a növények tőben terjednek, nem tarackolva

– magyarázta a növényvédelmi technikus.

Sokszínű bambuszliget

A gyakori hiedelmekkel szemben a tápiószentmártoni bambuszrajongó úgy véli, bármelyik növény kiirtható. Csaba szerint sok téves információ kering a laikusok között, az emberek nagy része ezért ódzkodik a kertjébe ültetni egy-egy egzotikus növényt. Jelenleg több mint 10 fajta bambusz hajladozik a ligetben, a raktáros célja, hogy tovább bővítse a fajtagyűjteményt újabb szebbnél szebb növényekkel. Ezért is döntött Mózes Csaba a bambuszliget további bővítése mellett.

A bambuszokat gyökércsapdába ültettem, ami nálam azt jelenti, hogy 80 centiméter mélységbe 2 milliméter vastagságú medencefóliát ástam le, emellett a talaj felett 20 centiméteres fóliadarabot hagytam. A szegélyt 10 centis pincefalazó blokkal oldottam meg

– árult el műhelytitkokat a kertész.

Valóságos fajtabemutató a szentmártoni bambuszliget, számos távol-keleti növény kapott helyet a hangulatos kertrészletben.

Mózes Csaba
Mózes Csaba

Phyllostahys Nigra, Phyllostahys Viridis, Phyllostahys Vivax, Phyllostahys Spectabilis, Phyllostahys Piccobello, Phyllostahys Iridescens, Phyllostahys Violescens, Semiarundinaria fastuosa, Fastuosa Red Fall, Fargesia jiuzhaigou1 is megtalálható Csaba portáján. A kertész technikus a napokban beszerezett egy újabb fajtát, a Phyllostahys Pubescens vagy közismert nevén MOSO bambuszt, ami ugyancsak megszokta a magyarországi klímát.

A kert maga az élet

Mózes Csaba kertjében természetesen a bambuszokon kívül számos szépséges növény megtalálható, közel 100 fajtát nevel.

A kedvencei a Dragunculus (sárkányvirág) és a Júdásfa. A sárkányvirág egy varázslatos gumós növény, amely a trópusi esőerdőben ember nagyságú virágokat növeszt. A júdásfát pedig az teszi a fiatalember számára különlegessé, hogy virágait a több éves fás részein hozza.

A raktáros-kertész nem szereti a manapság széles körben elterjedt megoldásokat, a térkővel burkolt nagy felületekkel és a gömb alakúra nyírt tujákkal szemben számára egészen mást jelent a természetes környezet és a kertkultúra.

Úgy gondolom, egy kevés idő ráfordításával is valóban élettel teli kertet lehet kialakítani. Célom, hogy egy igazi kis sétáló ligetünk legyen, ahol nem kell keresni az életet, mert a kertünk lesz maga az Élet.

A cikk fotóit Mózes Csaba készítette.

Kapcsolódó
Ne féljünk a bambusztól, szelídítsük meg!
Nemcsak gyökércsapdával, hanem fűnyíróval is megállítható a nem kívánt terjeszkedése.