Kertünk-Portánk

Akár fészerbe is lehet lakcímet bejelenteni

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons
A hátrányosabb helyzetben élők számára ez segítséget jelenthet.

A Belügyminisztérium állásfoglalása szerint a lakcímbejelentés érvényes olyan ingatlanok esetében is, amelyek nem minősülnek lakásnak – tudatta az Utcajogász Egyesület.

A BM állásfoglalása szerint olyan ingatlanokba is be lehet jelentkezni, amelyek az építési követelmények szempontjából nem minősülnek lakásnak, illetve amelyek olyan területen fekszenek, ahol a helyi szabályozás lakóépületek építését nem teszi lehetővé.

Magyarországon sokan kényszerülnek olyan ingatlanban élni, amelynek besorolása nem lakás, hanem például üzlethelyiség, külterületi, zártkerti ingatlan, és amelynek műszaki adottságai nem felelnek meg az építési szabályoknak.

A bejegyzett lakcím hiánya hátrányos az érintettek számára. Lakcímkártya kell hivatalos ügyek intézéséhez, a körzeti orvosi ellátáshoz, a gyermek iskolai elhelyezéséhez. Aki településszintű lakcímkártyát igényel, azt hátrányos megkülönböztetés érheti a munkaerőpiacon. További probléma, hogy a lakcím bejegyzésének elutasítása sokszor csak szóban történik, írásba foglalt elutasító határozat nélkül pedig a döntést nem tudják megtámadni bíróságon. Mindezek miatt fordult az Utcajogász 2023 októberében a BM Nyilvántartások Vezetéséért Felelős Helyettes Államtitkárságához.

A BM állásfoglalása szerint lakcímbejelentés szempontjából nincs jelentősége annak, hogy milyen egy ingatlan besorolása, hol fekszik, vagy milyenek a műszaki adottságai. A címképzést az épület tényleges létezéséhez kell kötni függetlenül attól, hogy az szerepel-e az ingatlan-nyilvántartásban, illetve, hogy milyen az épület jellege, így tehát lehet akár gazdasági épület, fészer, présház vagy konténer is.

Ha valaki a lakcím létezését igazolni tudja, akkor a jegyzőnek vagy a kormányablak ügyintézőjének a lakcímet nyilvántartásba kell vennie és ki kell adnia a lakcímkártyát. Ha pedig a kérelmet elutasítja, erről írásbeli, indoklással ellátott határozatot kell hoznia a BM állásfoglalása szerint.

Az Utcajogász azt javasolja az ilyen lakcímbejelentési problémákkal küzdőknek, hogy ügyintézéskor mutassák be a BM állásfoglalását, és ha elutasítják kérelmüket, fontos, hogy írásban tegyék, ugyanis csak akkor lehet bírósághoz fordulni. A kereset megfogalmazásában az Utcajogász segít ügyfeleinek – írták.

Kapcsolódó
Közel 660 millió forintért kelt el idén a legdrágább ingatlan
A Duna House statisztikáiból kiderül, miből, mennyiért és milyen ingatlant vásároltak a magyarok 2023-ban, és mennyiért kelt el a legdrágább ingatlan.
Olvasói sztorik