A cukkini könnyen termeszthető zöldség, azonban, mint minden növény, a cukkini is ki van téve különböző betegségeknek, amelyek befolyásolhatják a növekedését és termését. Szerencsére, nagyrészt ezek megelőzhetők, illetve kezelhetők – írja az Édenkert.
Leggyakoribb cukkini betegségek
Rohad a cukkini termése
Ha fitoflórás rothadás támadja meg a cukkinit, akkor eldőlhet a palánta, penészesednek és foltosodnak a levelek, illetve rothad a cukkini. Védekezni ellene úgy lehet, ha jó vízelvezetésű talajba, illetve más, betegségre hajlamos növényektől (tökfélék, paradicsom, padlizsán) távolabb ültetjük.
Ha már megjelentek a rothadás jelei, akkor távolítsuk el a növényről a beteg részeket, hogy nehogy továbbfertőzzön.
Foltos a cukkini levele
Ha a zöld levelen világoszöld, sárgászöld, sárgás vagy sötétzöld foltok jelennek meg, akkor feltehetőleg sárgamozaik vírussal van dolgunk, melyet egy fertőzött levéltetű szívása is okozhatott. A levél színváltozása után az alakja is deformálódhat, majd a termésen is feltűnhetnek a foltok.
A vírusos töveket távolítsuk el a gyökerükkel együtt, sőt, a már lehullott, elszáradt leveleket is szedjük fel.
Fehér a cukkini szára
A plectosporium gombás fertőzés a széllel terjed, különösen hűvös és csapadékos időben. Ilyenkor először a levélnyelek és a szár lesz fehér, majd a termés is megfertőződik és rothadni kezd.
Ezt főként megelőzni lehet, a tövek egymástól távolabbi ültetésével, csepegtető öntözéssel, illetve gombaölő szerrel.