Topa Szilárd 16 év után költözött haza Londonból Kiskőrösre, ahol új vállalkozását építi. Itthon továbbra is egyedi és különleges belsőépítészeti megoldásokkal szeretne foglalkozni. Szilárd jelenleg még a két város között ingázva üzemelteti a vállalkozásokat, de később a magyarországi munkákra szeretne koncentrálni.
Kisebb-nagyobb szünetekkel, cégeimet üzemeltetve 1995 óta vagyok az építőipar közelében. Eleinte főként gépészettel, víz-fűtésrendszerek kialakításával foglalkoztam és már ezen a területen is az egyedi vagy különleges megoldásokat kerestem. Napkollektorok forgalmazásával és szerelésével, valamint egyedi fal-és mennyezetfűtési rendszerek kiépítésével is foglalkoztam
– mesélt Szilárd a Sokszínű vidéknek.
Az ügyes kezű mester 11 évig hivatásos tűzoltóként is megállta a helyét. Topa Szilárd tűz-és munkavédelmi végzettségekkel is rendelkezik, ezekben is tevékenykedik, de az építőipar mindig is a szíve csücske marad.
A szerelő 2013-tól Londonban egy fürdőszobákra specializálódott vállalkozást indított, amelyet később teljes lakásfelújításra is kiterjesztett. Néhány éve egy igazán egyedi feladattal bízták meg a szigetországban, egy gyönyörű templomot alakítottak át egyedi luxusotthonná.

Pontosan miket kellett a csapatával megoldani az épületben?
Egy szintén Londonban élő magyar vállalkozó kapta a megbízást a szerkezeti elemek, az új lépcső és a felső szint átalakítására. Bennünket kértek fel arra, hogy kiépítsük az egyedi fürdőszobát, a padlófűtés rendszert, illetve a templom alsó szintjén a konyha vízrendszerét. Ezek mellett egy háztartási helységet és egy wc-t is kialakítottunk. A lakásba egyébként egy különleges újfajta tűzoltó rendszert is beépítettünk, amely a legmodernebb technológiával detektálja a tüzet, és 160 bar nyomással a tűzfészekre irányítottan azonnal elvégzi az oltást.

Az első ránézésre a középkorban épülhetett a templom. Mit lehet tudni erről a gyönyörű építményről?
Eredetileg gyülekezeti templomnak épült 1863-ban, a francia kápolnák stílusában, és egészen a világháborúig templomként működött. A templomot ezután évekig a spiritualizmus helyszíneként használták. Ez a hiedelem az első világháború után vált népszerűvé Angliában. Még 1939-ben is Szent Lukács spiritiszta templomaként ismerték. Az épületet 1950-ben az angliai egyház megvásárolta, és 1965-ben Szent Pálnak szentelték fel.
1997-ben adták el a templomot egy fejlesztőnek, ekkor kezdődtek a lakássá alakítások az épületben. A jelenlegi tulajdonos pár éve vásárolta és szeretett volna egy átalakítást, felújítást elvégezni. A templomtoronyban a tulajdonos többszintes könyvtárat és egy dolgozószobát rendezett be.

Patinás fémkád, lépésálló üvegek, gyönyörű felületek és különleges szerkezetek. Melyek voltak a legizgalmasabb részei a munkának?
Az egész munka inkább muzeális hatást keltett, hiszen minden reggel munkakezdéskor egy kicsit mi is „visszarepültünk az időben”, amikor kezünkben fogtuk a közel fél kilós eredeti kulcsot, amely a 4 méter magas és 3 méter széles eredeti templomajtót nyitotta.
A fürdőszoba a legfelső szintre került. A parkettát két hatalmas járható üvegpadló szegélyezte, amelyeket nem kis erőfeszítés árán – kézi erővel – emeltünk be a helyére. Ezeket a speciális járható üvegfelületeket távirányítóval lehet átlátszóvá vagy épp sötét színűvé varázsolni éppen 12 méteres magasságban, a nappali felett.

Mit tudna kiemelni a fürdőszoba berendezései közül?
Muzeális darab a 400 éves tömörfa vécéajtó, valamint a 120 éves réz radiátor, amelyet még át is kellett alakítanunk, hogy elférjen a tulajdonos által megálmodott helyre. Izgalmas feladat volt a szabadon álló réz kád és az egyedi csaptelepek kialakítása.
A 200 éves bontott parkettát felcsiszoltuk, lelakkoztuk, és alatt egy alacsony hőmérsékletű vizes rendszerű padlófűtést helyeztünk el.
A falakra és a padlóra kőtömbökből pattintott, csiszolt burkolatok (csempék) kerültek. Egyébként maga a fürdő a hálószoba részeként, leválasztás nélkül került kialakításra, amelyet korabeli ággyal és bútorzattal tett igazán különlegessé a tulajdonos.





Milyen anyagokat építettek be? Voltak korábbi tapasztalataik hasonló munkában?
Gyakorlatilag a felújítás minden eleme különleges és speciális volt. Talán a templomi légkör az, ami magyar gondolkodásmóddal picit felfoghatatlan. Angliában nagy divat lakásokká alakítani speciális épületeket, mint például szélmalom, régi pajta, kápolna vagy éppen egy templom.
Úgy gondolom, ilyen egyedi és különleges munka csak egyszer adódik az életben, bár rengeteg speciális felkérést sikerült már munkatársaimmal teljesítenünk. 200 kilós öntöttvas kádak, medencék építése mellett egy terasz alá süllyesztett jakuzzit is kialakítottunk korábban. Mindezek mellett hasonló élmény Londonban az eredeti Viktoriánus stílusú fürdőszobák kialakítása.

A Facebookon megosztott egy közelmúltban elkészült ötletes konyhai burkolatot, melyet ugyancsak az Egyesült Királyságban készítettek.
Igen, London észak-nyugati városrészében található a lakás. Egy sajnálatos csőtörés miatt a konyha egy részén felázott a ragasztott keményfa padló, erre kellett megoldást találnom. Amikor a tulajdonos kijelentette, hogy nem szeretné a teljes konyhát szétszedni, a padlót pedig csak a sérülés mértékének megfelelően felbontani, már felcsillant a szemem, hogy érdemes lenne valami egyedit kitalálni.
Nagyon „frappáns” megoldással rukkolt elő: a régi fapadlót és a hidegburkolatot összeházasította. Nehéz volt összehozni a kétféle anyagot?
Először a sérült, elázott rész felszedése következett, majd várnom kellett pár hetet a teljes kiszáradásra, illetve, hogy kiderüljön, a víz okozott-e további károkat.
Első körben valójában normál járólapra és egyenes vonalas burkolatváltásra gondoltam, de eszembe jutott, hogy legyen a járólap inkább hexagon forma. Ez Angliában egyébként is nagy divat. Éppen ilyen lapokkal alakítottunk ki egy mellékhelységet az ezt megelőző hetekben.
Ekkor még mindig egyszínű és egyenes vonalú burkolatváltáson gondolkodtam, de miután a boltban elkezdtem nézegetni a választékot és elkezdtem a padlóra pakolni a különböző színű hexagon lapokat, azonnal láttam, hogy nem is egy szín kell nekünk. A jutott eszembe, hogy érdemes lenne vegyesen kirakni a felületet.
Amikor a helyszínen elkezdem egymás mellé rakosgatni a lapokat, szinte adta magát, hogy a burkolatváltást nem érdemes egy vonalban leválasztani, így végül pár órán belül kialakult az absztrakt forma.





Milyen nehézségek adódtak kivitelezés közben?
A ragasztott padló fixen volt rögzítve a beton aljzathoz, tehát nem volt lehetőség hibázásra. A pontos kivágáshoz előre ki kellett rakni a lapokat a megfelelő fugatávolságokkal együtt.
Miután ez sikerült, először felrajzoltam a padlóra a mintát, majd egy speciális szerszámmal milliméter pontosan kivágtam a fa padlót. A lerakás menete innen már egy sima járólap burkolathoz hasonlóan zajlott. Ennek a kialakításnak nagy előnye, hogy pontosan egy szintben találkozik a két burkolat.
Izgalmas házátalakításokról korábban is írtunk már, egy Csehországban álló patinás vízimalomból lakóházat építettek. Egy oregoni házaspár álma volt, ma már megvalósult álomotthon az évszázados pajtából kialakított különleges ház. Magyarországon sem példátlan az ilyen átalakítás, egy régi pajtából álomházat varázsoltak egy kisbajomi portán.