Társadalmi egyeztetést követően, a környezetvédelmi szakhatóság véleményét figyelembe véve Berkenye önkormányzata kísérleti jelleggel engedélyezte a kerti zöldhulladék tavaszi házi égetését, tette közzé a Facebookon minap hozott rendeletét az önkormányzat. A döntés ellen dr. Kovács István, a község háziorvosa nyílt levélben tiltakozott.
A hivatalos irat szerint kizárólag kivételesen indokolt esetben, növény-egészségügyi indokok alapján – ha magasabb szintű jogszabály másként nem rendelkezik – nyílttéri égetéssel semmisíthető meg a száraz (nem zöld) kerti hulladék. Tavasszal két napot engedélyeznek erre a tevékenységre Berkenyén: március 31-e és április 7-e – délelőtt 10 órától délután 17 óráig – a kijelölt időpont.
Az önkormányzat azt is hozzátette: a kerti hulladékot elsősorban helyben történő komposztálással, vagy a hulladékgazdálkodási szolgáltató általi elszállítással szükséges hasznosítani.
Hozzáfűzték, amennyiben a lakosság betartja az előírásokat, úgy ősszel is sor kerülhet hasonló házi avarégetésre. Leszögezték ugyanakkor, amennyiben a lakosság nem tartja be a szabályokat, a továbbiakban nem engedélyezik ezt a lehetőséget.
A rendelet közzététele után a poszt alatt nyílt levélben tiltakozott a döntés ellen dr. Kovács István, a község háziorvosa.
Hazánkban széles körben elterjedt „népbetegség” a kerti hulladékok és az avar égetése. Kevesen tudják, hogy ez a tevékenység mennyire káros a környezetre és az emberi egészségre. Egy átlagos kerti tűz (100 kg zöldhulladék), melyben vegyesen égetünk avart, fűnyesedéket és gallyakat, hatalmas légszennyezést okoz. Nagy mennyiségben keletkezik a fulladást okozó szén-monoxid, rákkeltő részecskék és szénhidrogének, tüdőkárosító nitrogén-oxidok és az egyik legmérgezőbb anyag, amit beszívhatunk, a rákkeltő benz-a-pirén
– fogalmazott az orvos.
Dr. Kovács István arra is figyelmeztetett, hogy az ilyen légszennyezések – hasonlóan a dohányzáshoz – gyerekekben és felnőttekben egyaránt fokozzák a légúti és a daganatos betegségek kialakulásának esélyét, növelik a különböző gyulladásos, allergiás és/vagy rákos betegségek előfordulását, például a tüdőasztma, a COPD vagy a tüdőrák és más tumoros betegségek kockázatát, a terhes kismamák szervezetébe jutva pedig növelik a magzatkárosodás esélyét is, veszélyeztetve a terhességet, a kismamákat és a születendő gyermekeket is.
Olyan tevékenységet kívánnak megengedni a lakosoknak, ami helyett sokkal környezetkímélőbb megoldások is rendelkezésre állnak. Mindenki egész évben ingyen komposztálhat és mulcsozhat a saját kertjében, ha pedig ezt valamiért nem tudja vagy nem akarja csinálni, akkor kényszermegoldásként, kényelmi szolgáltatásként van még zöldhulladék-szállítás is, amit igénybe lehet venni
– írta a háziorvos, aki levele végén kérte a helyi döntéshozókat, vonják vissza a rendeletet és továbbra is egész évben tilalmazzák a zöldhulladék kerti égetését.
Az avarégetés egészségügyi kockázataira és környezetkárosítására már korábban is felhívták a figyelmet, miként arra is, mi a teendő, ha a szomszéd éget a kertben. A legjobb megoldás a kerti komposztálás, de van 12 olyan dolog, amit sosem szabad komposztálni.