Paul Nicklen, a National Geographic fényképésze és a Sea Legacy természetvédelmi csoport tagjai szívszorító jelenséggel találták magukat szemben az északi sarkkörön lévő Baffin-szigeten: egy éhező jegesmedvével a halálos ágyán.
Nicklen kiválóan ismeri a medvéket, hiszen Kanada északi részén nőtt fel és több mint háromezer példányt látott már belőlük a vadonban. Ugyanakkor a napokban publikált videón látható éhező állat az egyik legszörnyűbb dolog volt, amivel valaha dolga volt.
Ott álltunk, és sírva videóztunk. Könnyek csorogtak le az arcunkon
– mesélte.
A felvételen az látszik, hogy az élethez ragaszkodó jegesmedve bőrén meglátszanak csontjai és szőre is alig maradt már. Egyik hátsó lábát alig bírja mozgatni, amit feltehetően izomsorvadás okoz.
Az állat élelmiszert keresve odavergődött egy eszkimó halászok által használt kukához, de nem talált benne semmit és elkeseredetten csuklott össze a földön.
Nicklent a videó közzététele óta sokan arról kérdezték, hogy miért nem avatkoztak közbe.
Természetesen megfordult a fejünkben. De nem nyugtatólövedékkel és kétszáz kilogramm fókahússal a hátunkon mentünk forgatni
– magyarázta a National Geographic munkatársa.
Ráadásul hiába is segített volna a jegesmedvén, csak meghosszabbította volna az állat szenvedését. Mi több, Kanadában illegális a vadon élő jegesmedvék etetése.
Mint fogalmazott, azért filmezték le az állat lassú, kínkeserves halálát, mert nem akarták, hogy hiába veszítse életét.
Amikor a tudósok azt mondják, hogy a medvék ki fognak halni, az emberek látni akarják, miként történik mindez. A jegesmedvék éhen fognak halni. Ez pedig így néz ki
– mondta.
Nicklen a jegesmedve szomorú történetének elmesélésével abban reménykedni, hogy jelzést küld a világnak a globális klímaváltozás halálos következményeiről.
A jegesmedvék első kézből érzik a klímaváltozás hatásait, hiszen csak sarkvidéki területen élnek, ahol a tengerszint folyamatosan emelkedik, nő a hőmérséklet és olvadnak a jégtáblák.
Ha így folytatjuk, unokáink már sosem találkozhatnak a jegesmedvékkel.