Az elkövetkező hetekben egyre közelebb kerül egymáshoz a Föld és a Mars, ez pedig olyan csodás jelenséget eredményez az égbolton, amire 2003 óta nem volt példa, írja az MNN.
A két bolygó közti különbség 15 évvel ezelőtt 34.6 millió mérföld volt, ami a legkevesebbnek számít az utóbb 60 ezer évben. Idén nyáron az égitestek hasonlóan közel, 35.8 millió mérföldre lesznek egymástól, ami meglehetősen jó hírnek számít a hobbicsillagászok számára is.
A bolygó izzó narancssárga pontként jelenik majd meg az égbolton, sokkal fényesebb lesz, mint bármely csillag vagy a Jupiter. Ráadásul az elkövetkező pár hónapban minden este megcsodálhatjuk, de különösen érdemes az eget kémlelni július utolsó napjaiban.
A vörös bolygó látszólagos méretváltozása az égen a Föld és a Mars közti keringési különbségnek tudható be. Míg előbbi 365.25 nap alatt kerüli meg a Napot, a Mars pályája sokkal hosszabb és 687 napot vesz igénybe ugyanez a folyamat. Ez pedig azt is jelenti, hogy a Föld 26 naponta meg is előzi a Marsot.
A Mars egyébként az egyik legnépszerűbb égitest a csillagászok körében.
Kiemelt kép: MTI/EPA/NASA/Hubble