A turisztikai ügynökségek a gyönyörű strandjaival reklámozzák a Dominikai Köztársaságot, de a legtöbben most nem kérnének ebből, írja a New York Times.
A karibi ország zafírkék tengeréről híres, de partjain ezekben a napokban brutális szeméthullámokkal küszködnek, ez pedig egy kegyetlen emlékeztető az óceánban jelenlévő több ezer tonna műanyagra.
A nagy csendes-óceáni szemétszigetről származó hulladékok általában nem emberek lakta környezetben vetnek partot, de a dominikai főváros, Santo Domingo egyik népszerű strandján ezúttal nem képeslapra illő jelenettel találták szembe magukat a turisták:
A helyszínen készült fotókon az látszik, hogy a takarítócsapatok lapátokkal és különböző kotrószerszámokkal próbálják kiseperni a hulladékot a vízből, de mire végeznének, újabb adag jelenik meg a partszakaszon.
A felvételek sokkolóak, de talán nem azoknak, akik a Dominikai Köztársaságban élnek.
Elég gyakran előfordul hasonló, ha durva felhőszakadás vagy vihar van
– fogalmazott Cyrill Gutsch, a Parley for the Oceans környezetvédelmi szervezet alapítója.
Szerinte a jelenség senkinek nem új az országban, mert a helyiek a strandokat és a folyókat szemétlerakónak használják.
Gutsch arról is beszélt, hogy ami a Dominikai Köztársaságban történik, az csak egy globális probléma tünete. A folyókba dobált hulladék az óceánokban köt ki, és csak nagyon kevés százaléka jut vissza a partokra. A nagyobb részük pedig kijut a nyílt vízre.
A Parley for the Oceans azért harcol, hogy egyszer és mindenkorra betiltsák az egyszer használatos műanyagokat.
Amit nem látni a képeken, az a dolog mérgező része
– mondta Gutsch, hozzátéve, hogyha a műanyag egyszer bekerül az óceánokba, elkezd lebomlani és olyan kémiai vegyületek szabadulnak fel, amit lehetetlen befogni.