Aki nyitott szemmel jár, annak bizonyára feltűnik, hogy horgászvizeink nádasait sok helyen valami titokzatos élőlény dúlja. Összekuszált nádfalak, lekopasztott nádszálak, megcibált, félbetépett levelek árulkodnak jelenlétéről, de a tettest – és a tettet – nemigen lehet látni. A talány persze nem mindenki számára talány. Főként a horgászok vannak tudatában annak, hogy ahol megborzolt nádasokat és lerágott nádleveleket látni, ott bizony minden kétséget kizáróan jelen vannak vizeink „szarvasmarhái”, az amurok – olvasható a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetségének (KHESZ) weboldalán.
Horgászkörökben ismert, hogy ez az akár 30 kilogrammosra is megnövő hal rajong a zöld nádért, és nyár derekára alaposan megtépázza a tavasszal kihajtott, ekkorra már szépen megerősödött szálak katonás sorait.
Mivel azonban híresen óvatos jószág és előszeretettel ténykedik éjszaka, így még a vízpartot rendszeresen járók között is kevesen vannak azok, akik szemtanúi lettek volna legendás nádlegelésének, a sok esetben vízfelszín felett lévő levelek eltünedezésének. A KHESZ egyik halászati őrének, Bogdány Zoltánnak megadatott a szerencse: a szakember páratlan videót készített, amelyen jól megfigyelhető, hogy az amur milyen profi módon bánik el a magasból aláhajló nádlevéllel, erős garatfogainak köszönhetően pedig magával a rostos nádszállal is.
Kiemelt kép: Wikimedia Commons