Az idei december szép látványosságának ígérkezik a nyár óta észlelhető 46P/Wirtanen-üstökös. Nevét Carl A. Wirtanen amerikai csillagászról kapta, aki 1948. január 17-én fedezte fel a kaliforniai Lick Obszervatórium két nappal korábban készült egyik fotólemezén, írja a Magyar Csillagászati Egyesület.
A kométa december 12-én kerül legközelebb a Naphoz, majd alig négy nap múlva, 16-án 0,078 CSE-re a Földet közelíti meg, amire a következő száz évben – és talán soha többé – nem lesz példa. Ezzel a földközelséggel a közelünkben járt üstökösök örökrangsorában a 20., az elmúlt 30 év során pedig a 10. helyet foglalja el. Kedvező helyzetének köszönhetően az üstökös 2018. decemberi napközelpontjának idején szinte egész éjszaka megfigyelhető hazánkból.
A zöld üstökös november végén még csak a déli féltekéről volt jól látható, ám ausztrál megfigyelők már most jelezték, hogy észlelhető szabad szemmel – igen halvány pamacsként – az égen úszó vándor, írja a National Geographic Magyarország. December 8-án már 40 fokos magasságban jár, ez a következő napokban tovább nő, így, ha az időjárás alkalmas a teleobjektívvel történő fotózásra, szép égi jelenség kerülhet lencsevégre, bár nem számíthatunk látványos megjelenésű, csóvás égi vándorra.
Aktuális helyét az üstökös adatait beolvasva planetárium-szoftverekben, vagy webes csillagászati adatbázisokban (például a www.heavens-above.com oldalon) megtalálhatjuk.
Kiemelt képünk november elején Ausztráliában készült. Ezen a távcsövön keresztül készült fotón is jól látszik, mennyire diffúz a zöld üstökös, melyet a napközelségkor is csak elmosott foltként észlelhetjük majd. – Fotó: Alex Cherney, APOD / NASA