A világ legmagányosabb csigája nincs többé. George – aki az utolsó ismert példánya volt az Achatinella apexfulva fajnak – újév napján pusztult el 14 éves korában, ami meglehetősen hosszú időnek számít egy ilyen csiga számára, írja a National Geographic.
A kutatók több mint egy évtizedig kutattak a csigafaj egy másik tagja után, akivel George pározni tudott volna, de minden erőfeszítés hiábavalónak bizonyult. A lap megjegyzi, bár ezek a csigák hermafroditák – tehát fel vannak ruházva mind a hím, mind a női nemi szervekkel és mindkét fajta ivarsejt előállítására képesek – csak két felnőtt egyed párzásából jöhet létre utódjuk, emiatt a tudósok „hímneműként” tekintettek George-ra.
Szomorú vagyok, de még inkább mérges, mert ez tényleg egy nagyon különleges faj volt, amiről csak nagyon kevés ember tudott
– mondta Rebecca Rundell a New York-i állami egyetem evolúciós biológusa, aki részt vett George gondviselésében.
George halála rávilágít a hawaii őshonos csigák sokszínűségére és sokszor reménytelen helyzetükre egyaránt. A csigaháza egy múzeumba került, ahol több mint kétmillió másik hawaii csiga maradványaival együtt őrzik majd az emlékét.
Tragikus idők járnak a csigákra
Hawaii-n egykoron rengeteg csiga élt, a fajok kihalása pedig súlyosan hat az ökoszisztémára. Feljegyzések szerint a XIX. században tízezernél is több csigaházat lehetett összegyűjteni a szigeten naponta. Volt, hogy Hawaii 950 csigafajnak adott otthont.
Körülbelül egy évtizeddel ezelőtt úgy hitték, hogy a Hawaii-n élő csigafajok 90 százaléka eltűnt a Föld felszínéről. Ezt követően a terepmunkának köszönhetően sok kihaltnak hitt fajra ráleltek, sőt, találtak néhány új fajt is.
Mindazonáltal Hawaii csigái komoly bajban vannak. A legtöbb faj egyedei csak egyetlen völgyben találhatók már meg, ráadásul az utóbbi években drasztikusan elkezdett csökkenni a számuk, mert a rájuk leselkedő ragadozók megszállták az utolsó menedékhelyeiket.
Kiemelt kép: Aaron K. Yoshino / Honolulu Magazine