A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil természetvédelmi szervezetekkel együttműködve idén januárban tizenhatodik alkalommal szervezte meg a hazánkban telelő sasok éves számlálását, írta az mme.hu.
Az egy időben történő megfigyelések miatt „sasszinkronnak” nevezett számláláson 488 felmérő vett részt. Voltak szlovák, cseh, osztrák, szerb és román kollégák is, így a Kárpát-medence szinte valamennyi jelentős sastelelőhelyét felmérték a szakértők, ezért a lehető legpontosabb képet kaphattuk az itt tartózkodó sasfajokról és ezek egyedszámáról.
Fotó: www.mme.hu
Fotó: www.mme.hu
A 2019. évi sasszinkron során Magyarországon összesen 725-748 rétisast és 397-411 parlagi sast sikerült megfigyelni. Ez a szám a hat résztvevő közép-európai ország összesítésében 992-1060 rétisast és 509-538 parlagi sast jelentett.
A sasok természetesen még ma is nagyon ritkák, fokozottan védettek. A fenti adatok alapján a felmérés során bejárt sastelelőhelyeken, 100 négyzetkilométerenként mindössze átlagosan 4,5 rétisas és 2,5 parlagi sas került lencsevégre.
Fotó: www.mme.hu
A két sasfajra elkészült régiós összesítés mellett a magyarországi felmérés a korábbi évekhez hasonlóan az összes ragadozómadár-fajra kiterjedt.
A réti- és a parlagi sasok mellett 3 szirti sast és 3 fekete sast, valamint további 13 ragadozómadár-faj mintegy 11 ezer példányát is megfigyelték a szakemberek:
barna kánya (1)
vörös kánya (23),
kékes rétihéja (945),
barna rétihéja (63),
karvaly (274),
héja (20),
egerészölyv (7800-8100),
gatyás ölyv (260),
pusztai ölyv (2),
vörös vércse (1260),
kerecsensólyom (52),
vándorsólyom (67),
kis sólyom (160).
A nappali ragadozómadarak mellett baglyokat és ragadozó életmódú énekesmadarakat is számoltak a felmérők, sőt néhány régióban a túzokokat is számba vették.
Parlagi sasok megfigyelési adatai a Pannon-régióban – Forrás: MME Monitoring Központ
Rétisasok megfigyelési adatai a a Pannon-régióban -Forrás: MME Monitoring Központ
Kiemelt kép: Wikimedia Commons/Martin Mecnarowski