Keresik a magyar hímzés követeit

A Magyarok Európában Egyesület „Hímezz magyarra!” felhívással ír ki pályázatot, melyre bárki jelentkezhet, aki a magyar hímzés követeként terjesztené a hazai néphagyományokat szerte a világon.
Kapcsolódó cikkek

A Magyarok Európában Egyesület „Hímezz magyarra!” felhívással ír ki pályázatot, melyre bárki jelentkezhet, aki a magyar hímzés követeként terjesztené a hazai néphagyományokat szerte a világon.

“Hímezz magyarra!” felhívással ír ki pályázatot a  Magyarok  Európában Egyesület. A program életre hívója Szöőr Anna pszichológus és munkatársai: Görgey Zsuzsanna életvédő, Budaházy Edda hagyományőrző, Fekete Mária jelmeztervező, Molnár Katalin és Radványi Katalin üzletasszonyok, a mezőkövesdi matyó templomfestő és divattervező Takács Istvánnak emléket állító alapítvány tagjai, valamint egy a kalocsai hagyományokat ápoló bajai ügynökség munkatársai. Felsoroltak együtt keresik azokat a lányokat, asszonyokat, fiúkat, férfiakat és családokat, akik  a magyar hímzés követeikként terjesztenék a hazai néphagyományokat szerte a világon.

Fotó: Dalotti Márk

A pályázat ötlete egy életérzésből lett üzleti vállalkozásból indult önálló útjára

A mezőkövesdi Árvai Erzsébet hagyományőrző egy kék blézer kihímzésével kedveskedett Szöőr Annának, mint a Szeleczky Zita-emlékév szervezőjének. Amikor Anna ezt magára vette, többen azzal szólították meg, hogy ők is hasonlót szeretnének. Így indult el  ez a kismamáknak és nyugdíjasoknak munkát, a megrendelők számára népkulturális értéket  közvetítő vállalkozás.

Egyre többen szeretnének a már meglévő ruhadarabjaikra  hímeztetni, ezért a mezőkövesdi matyó munkacsoporton kívül Baján alakul a kalocsai hagyományokat közvetítő csapat, de délvidéki, felvidéki, erdélyi, kárpátaljai  asszonyok is jelentkeztek, hogy hímezni szeretnének. Budaházy Edda hagyományőrző és Fekete Mária jelmeztervező ezért úgy döntöttek, hogy a saját üzleteikben már elkészült  ruhadarabokat árulnak, ill. depohelyekként is működnek a megrendelők számára.

Miért fontos, hogy megválasszuk a “Magyar hímzés követeit”?  

Sajnos manapság már nagyon kevesen kézimunkáznak, így ez a szép tevékenység lassan a feledés homályába vész. Ha azonban divatba hozzuk a hímzést, a lányokat, asszonyokat könnyebben tudjuk  ösztönözni  a hagyományőrzést illetően. Arról nem is beszélve, hogy a nemzeti motívumokat viselő szép és intelligens magyar lányok, asszonyok, családok  nemzetközi márkanévvé varázsolják  a  népkultúránkat. Görgey Zsuzsanna, a Magyarok Európában Egyesület elnöke számára a legkedveltebb virág motívum: a tulipán.

Mindig meghat ez a bensőségesség, elrejtettség a szirmok lágynak tűnő, mégis erőteljesen védelmező ölelésében. Számomra sosem volt kérdéses, hogy a népi művészetek az élethez való egészséges viszonyunkat ábrázolják, azt fejezik ki, azt mutatják be a számukra. Ősi életerő, életöröm árad a magyar hímzés által. Mindig   feltör bennem a boldogságérzés, ha ezeket a telt, színes motívumokat látom.

Nevezni több  kategóriában, korosztályok szerint  olyan  ruhadarabokkal lehet, amelyeket a versenyzők maguk díszítenek fel, valamint a  “Hímezz magyarra!”   program hímző asszonyait kérik meg erre, ill. hagyományőrzők tanácsait veszik igénybe a versenyen való megjelenésüket illetően. A díjazottak hazai és külföldi rendezvényeken képviselhetik Magyarországot 2020-ban, ezekhez média felületet kapnak.

A program ötletgazdái és szervezői reményüket fejezik ki arra vonatkozóan, hogy a Hungarikum Bizottság rövidesen nevét adja ahhoz, hogy  Fekete Mária és  Takács István ruhatervei megjelenjenek  divatbemutatókon is. A kifutón a hazai stílusikonokon:  színésznőkön, sportolónőkön, riporternőkön, üzletasszonyokon és közéleti személyiségeken kívül a Magyar Nemzeti Balett balettművészei, valamint a Magyar Állami Operaház operaénekesei viselnék a többféle hímzéssel kreatívan színesített hétköznapi és estélyi ruhákat a Józsa Judit Galériában megrendezendő divatgálán.

Fotó: Dalotti Márk

Hazai jelölteken kívül  José Cura  lehet a “magyar hímzés”  tiszteletbeli nagykövete

A “Hímezz magyarra!” program máris felkeltette a budapesti Yunus Emre Török Kulturális Intézet igazgatójának, valamint több külföldön működő, néphagyományokat ápoló kulturális egyesület, művészeti társaság érdeklődését. José Cura sztártenor, legutóbbi látogatásakor  elismerését fejezte ki hazánk iránt, ezért  a művészvilágból, valamint a közéletből és üzleti szférából érkezett, követeket választó bizottság a “magyar hímzés” tiszteletbeli nagyköveti címét ajánlja fel  a világhírű operaénekesnek. A Margitszigeti Szabadtéri Színpadon vele személyesen is találkozó bizottsági tagok szeretnék, ha Emine Erdogan, Nicole Kidman és a Forma-1 pilótái után, José Cura is viselné, ezáltal népszerűsítené a hungarikumnak számító motívumokat.

Jelentkezni a himezzmagyarra@gmail.com e-mail címen és a „Hímezz magyarra” Facebook-oldalon lehet.

Címlapfotó: Dalotti Márk

Ismerd meg a kalocsai hímzés motívumait és jelentésüket
A kalocsai szállások női lakossága bérmunkában varrta a hímeket már a 19. század végén is. Főleg a környező vidék városai és a nagyobb települések