2019 szeptember végén kutatók a Duna bajai szakaszán bukkantak rá a háromtüskés pikó (Gasterosteus aculeatus) nevű apró halra, aminek jelenlétét eddig nagyjából tucatnyi, javarészt a Duna felső folyásához köthető helyen igazolták Magyarországon, írja a National Geographic.
A szakirodalom szerint akvaristák telepítették be a Duna ausztriai és német szakaszaira, innen terjedt tovább kelet és dél felé.
Magyarországon 1956-ban jelent meg először. A hazánkban fogott példányok szinte bizonyosan nem a Fekete-tenger felől érkeztek, hanem a bajorországi, illetve ausztriai telepítésekből származnak, teszi hozzá a National Geographic.
A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságtól (DDNPI) származó információk szerint a most előkerült – nagyjából 4 centiméteres – példányt ettől a helytől néhány száz méterre fogták ki.
A háromtüskés pikó egyébként halgazdasági szempontból nemkívánatos faj: ahol elszaporodik, ott jelentős táplálék-konkurense a többi faj ivadékának, ráadásul komoly ikrapusztító hírében is áll. A pontyos tógazdaságokban jelentős károkat okozhat.
Az utóbbi időben a pikó (Gasterosteus) genusznak két faját különböztetik meg Európában a kutatók: a keleti (háromtüskés) pikót (G. aculeatus) és a nyugati pikót (G. gymnurus). A most kifogott egyedet a pontos faji hovatartozásának megállapítása érdekében a szakemberek még vizsgálják.
Kiemelt kép: Mórocz Attila / Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság