A szentjánosbogár-félék szerte a világon világító testükkel ragyogják be az éjszakát. De a tudósok szerint a csoda végveszélyben van és a család több mint kétezer faját a kihalás fenyegeti, írja a CNN.
A Bioscience nevű tudományos lapban hétfőn megjelent friss kutatás szerint a szentjánosbogár-félék fennmaradását elsősorban a természetes élőhelyük zsugorodása veszélyezteti.
Sara Lewis, a Tufts University professzora arról beszélt, a szinkronizált fényjátékukról ismert malajziai szentjánosbogaraknak a szaporodáshoz úgynevezett mangroveerdőkre van szüksége, de ezek helyére Malajziában olajpálma-ültetvényeket telepítenek.
A szentjánosbogár-félék jelentős többségének a biolumineszcencia, vagyis a kémiai reakció által keletkezett fénykibocsátás párválasztási segédeszköz is, a mesterséges fény pedig zavaró körülmény lehet számukra. És ebben a LED-izzók használatával sem segíthetünk nekik.
A kutatásban megjegyzik, becslések szerint bolygónkon a szárazföld 23 százalékán van jelen éjszakánként a mesterséges fény.
Van, ahol a tömeg agyontapossa őket, máshol a motorcsónakokkal nemes egyszerűséggel tönkreteszik az élőhelyüket. A turizmust ezért mindenképpen szabályozni kellene a megóvásuk érdekében.
Kiemelt kép: iStock