A denevérekkel kapcsolatban számos tévhit és előítélet él az emberekben. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), illetve a szervezeten belül működő MME Emlősvédelmi Szakosztály egy most induló, négy országot tömörítő, határon átnyúló együttműködési akció keretében igyekszik eloszlatni ezeket.
Ez hívta életre a BAT4MAN projektet, amelyben Magyarország, Szlovákia, Románia és Ukrajna közösen vesz részt. A projekt célja a denevérek összehangolt védelme, a lakosság szemléletformálása, és egy fenntartható környezethasználat kialakítása a határ menti területeken.
Az elkövetkező két évben a sérülékeny denevérpopulációk felmérése, a veszélyeztetett szálláshelyek gyakorlati védelme, és új búvóhelyek létesítése történik oly módon, hogy a kulturális értékek megóvása és az állat-ember konfliktusok lehetőségének csökkentése is kiemelt szerepet kap.
Az ismeretterjesztés eszközei között kiadványok, tájékoztató táblák, vándorkiállítás és film készítése, valamint az online térben való megjelenés szerepel.
A szemléletformálás keretében a célcsoportok tagjai, amilyenek a denevérek által lakott épületek kezelői, lakosok, civil szervezetek, egyházi személyek és szervezetek, szakmailag hiteles információt kapnak a denevérek szerepéről és jelentőségéről annak érdekében, hogy megértsék, mekkora veszteséget jelent az állományok csökkenése, a denevérfajok eltűnése.
A természet, és ezen belül a denevérek megóvása mindannyiunk közös érdeke. A négy országot érintő projektben a partnerek együttműködve már nemcsak országos, hanem nemzetközi szinten tudnak értékes természetmegőrzési és ismeretterjesztő munkát végezni a jó gyakorlatok megosztásával és a helyiek bevonásával.
Kiemelt kép: Pixabay