Napokig egy Kecskemét környéki tanya udvarán tartózkodott egy ritka madár, mely a tulajdonos házaspár figyelmét is felkeltette, ezért ornitológust hívtak a ritkaságnak tűnű vendég azonosításához, írja a Baon.
A Kiskunsági Nemzeti Park egyik alapítója, a zoológus-ornitológus Bankovics Attila dr. Hamar Sándorral, a Kiskunsági Madárvédelmi Egyesület elnökével a bejelentést követően nyomban a helyszínre sietett. A már a napok óta a tanyán tartózkodó szárnyas egy beton-kerítéskaró tetején ült rendszeresen, onnan pedig gyakran leszállt a homokpusztai gyepre, hogy rovarokat zsákmányoljon.
A több órán át tartó megfigyelés és az elkészített fotók alapján a szakemberek beazonosították, hogy egy kékhasú szalakóta a tanya ritka vendége, melyből a természetben, tehát szabadon élve eddig egy példányt sem figyeltek meg még Európában. Ám mivel ez a faj Afrikában él, elsődlegesen azt valószínűsítették, hogy az égi vándor díszmadártartótól szökhetett meg.
E feltételezésüket erősítette, hogy jobb lábán számozott gyűrűt visel, és zárt térbeni tartására utalt, hogy csőrgerincén a szaruréteg kissé sérült volt. Ugyancsak a madár szökevény létét bizonyította, hogy a tanya már napok óta ismert lakóit akár 5 méterre, míg az idegeneket 20-30 méternél közelebbre nem engedte.
A megfigyelés alapján a madár minden bizonnyal nem természetes úton került Magyarországra. Bankovics Attila szeretné kideríteni, honnan szökhetett meg a kékhasú szalakóta, így ha bárki a segítségére tud lenni ebben, annak jelentkezését várja.
Kiemelt kép: Marcelo Moreno/Wikimedia Commons