Megdőlt az elmélet, miszerint egy kutyaév hét évnek felel meg: egy friss kutatás szerint a fiatalabb ebek gyorsabban öregszenek, mint azt korábban gondoltuk, írja a Guardian.
A kutatásban a DNS epigenetikai változását figyelték meg, ez a modern biológiában a gének olyan öröklődési formájának vizsgálata, amely nem jár együtt a DNS szekvenciájának megváltozásával. Magyarra fordítva a tudósok az emberi genom fejlődését vetették össze a kutyákéval.
A genetikai elemzést száz labdrador retrieveren végezték el. Volt köztük kölyökkutya és egészen idős állat is.
Az eredmény szerint egy kölyökkutya egyévesen már harmincévesnek mondható emberi léptékben. Ezt onnan állapították meg, hogy az első évben a kutyák genomjában sokkal jobban felhalmozódtak a metilcsoporthoz tartozó molekulák, mint az emberekében.
Ugyanakkor ahogy halad előre az idő, ez a tendencia megfordul, a kutyáknál az öregedés jócskán lelassul.
Ez alapján egy héthetes kutya egy kilenc hónapos csecsemőnek felel meg, négy kutyaév nagyjából 54 emberi évet tükröz, a 14. életévüket betöltő kutyák pedig nagyjából a hetvenes éveikben járhatnak, ha magunkhoz hasonlítjuk őket.
Az ln az egyenletben a természetes logaritmust jelöli.
A kutatócsoport azt azért megjegyezte, további vizsgálatokra van szükség más fajokon is, hogy megállapításaik bizonyosságot nyerjenek, de annyi biztos, hogy a kutya és az ember korosodása nagyon távol áll egymástól.
Kiemelt kép: Getty Images